Julkaistu

Uusia IBEP-kouluttajia

Jousimetsästysharrastuksen vallatessa alaa Suomessa, lisääntyy myös tarve uusille päteville IBEP-kouluttajille. Kouluttajakurssin kutsuun vastasi joukko asiasta kiinnostuneita, joista karsittiin ryhmä viikonlopun mittaiseen koulutukseen.

 

Meitä kouluttivat Juha Kylmä ja Arto Sillanpää Metsästäjäin Keskusjärjestön Laitialan toimintakeskuksessa 25.–27.9.2009.

Suurin osa koulutukseen hyväksytyistä saapui paikalle jo perjantai-iltana ollakseen valmiita aloittamaan aamunsa Ilkka Ala-ajoksen järjestämällä sorsa- ja hanhipassituksella. ”Pottu sattui taas savolaisen lusikkaan” ja Jouko-poika putsaili aamutuimaan nuolen kantaman päähän eksynyttä sorsaansa. Muut passimiehet saivat taas sitä arvokasta metsästyskokemusta.

Koulutus alkoi kouluttajien ja kurssilaisten esittelyllä. Koulutusviikonloppuun olivat hyväksytyistä päässeet paikalle Jouko Kulin, Ilkka Ala-ajos, Mika Rutonen, Elina Kulmala ja Veli-Matti Pekkarinen. Ensimmäinen koulutuspäivä kului tiiviisti IBEP-manuaalin kiemuroihin tutustuessa. Monissa kohdin aiheista olisi riittänyt keskusteltavaa vaikka koko päiväksi innokkaiden jousimetsästäjien päästessä vauhtiin, mutta Master Instructor Juha piti ohjat tiukasti käsissään ja huolehti aikataulussa pysymisestä.

Harmi, että aikaa oli vain yksi viikonloppu, sillä Laitialan toimintakeskus on varsinainen metsästäjän ”Puuhamaa”, jossa olisi riittänyt nähtävää ja opiskeltavaa pidemmäksikin aikaa. Päivälliseksi tarjoiltiin herkullista peuranlihakeittoa ja muutenkin palvelu Laitialassa pelasi, niin kuin aina! Illansuussa siirryimme takaisin passiin mutta sorsat ja hanhet eivät olleen kovin yhteistyöhaluisia. Itse kuuntelin luultavasti saukon selkäuintiharjoituksia passikojuni pimeydessä. Illan kruunasivat Ilkan taiten grillaamat peurapihvit. Kyllä kelpasi istua hyvässä seurassa öljylamppujen valossa riistaherkuista nauttien. Kiitos!

Sunnuntai-aamuna innokkaimmat riensivät taas passiin ja Mika sai hienon sorsan kotiin viemisiksi.

Toinen koulutuspäivä käytettiin tehokkaasti opiskeluun ja niin riistaeläinten vitaalialueiden kuin ensiavunkin nyanssit käytiin tarkasti läpi. Viimein iltapäivällä Master Instructor Kylmä saattoi todeta meidät koulutetuiksi ja silmäillä uutta IBEP-kouluttajasukupolvea. Tärkeää, kuten Juha tähdensi, on kuitenkin koko ajan kouluttautua itse ja kerätä tietoa pysyäkseen ajan hermolla. Me olemme nyt sen polun alussa.

Haluaisin itseni ja kurssitovereideni puolesta osoittaa kiitokset seuraavilla tahoille:
Kiitokset Juha Kylmälle meille antamastasi ajasta ja asiantuntevasta koulutuksesta.
Kiitokset koulutusvastaava Arto Sillanpäälle kurssin järjestämisestä ja asioiden organisoinnista.

Kiitokset Ilkka Ala-Ajokselle ja Mervi Turuselle mahdollisuudesta käyttää Laitialan toimintakeskuksen tiloja, sekä herkullisesta ruuasta ja vieraanvaraisuudesta.


   

Lopuksi onnittelut uusille IBEP-kouluttajille (kuvassa vasemmalta); Veli-Matti Pekkarinen, Jouko Kulin, Elina Kulmala, Mika Rutonen ja Ilkka Ala-Ajos. Oikealla Juha Kylmä.

Koulutusterveisin,
Elina Kulmala, teksti
Jouko Kulin, kuva

 
Artikkeli on julkaistu aikaisemmin Jäkkärä-lehden numerossa 4/2009.