SJML keskusteluforum

 
Kirjaudu kirjoittaaksesi viestejä Kirjaudu Rekisteröidy


Rekisteröidy? | Salasana hukassa?

Hae foorumeilta:


 






Hakusanan lyhin sallittu pituus on 4 merkkiä ja pisin 84 merkkiä.
Jokerimerkin (wildcard) käyttö:
*  täsmää mihin tahansa määrään merkkejä    %  täsmää vain yhteen merkkiin

Jousimetsästystä Rauman seudulla

KäyttäjäViesti

19:26
14.10.2010


Jouska

Satakunta

1

Terve

Täällä jousimetsästyksestä kiinnostunut mies kyselee että mahtaako täällä joku tietää voiko Rauman seudulla harjoittaa minkään näköistä jousimetsästystä?

 

Jos voi niin missä miten ja milloin?

 

Olen täysin aloittelija näissä asioissa ja tarkoitus olisi aloittaa taljajousella ammunta, ja sitä myötä metsästää, kunhan pääsen lajiin sisään.

En omista vielä taljajousta, joten kaikki vinkit laadukkaaseen metsästys taljajouseen ovat tervetulleita. Onko esim. PSE hyvä merkki?

Ajattelin noin 500-700€ hintaluokan taljajuosta.

Ensimmäiseksi tarkoitus olisi kuitenkin metsästäjäntutkinto suorittaa. Sekä ottaa yhteyttä paikalliseen jousiammunta kerhoon, jotta pääsee tutustumaan lajiin ja jousiin.

 

Satakunnan Tutoriin otin yhteyttä s.postilla, mutta vielä ei ole kuulunut vastausta.

Joten vinkkejä otetaan vastaan miten lähden tätä metsästysharrastusta viemään eteenpäin jotta miten pääsen metsälle lupien kanssa?

Tarviiko olla välttämättä missään metsästyseurassa jotta saan metsästää linturiistaa esimerkiksi? Mitä lupia tarvitsen linturiistan ampumiseen?

 

Tässä näitä perustyhmiä kysymyksiä, mutta maasta se pienikin ponnistaa vai mitenseoli

 

22:43
14.10.2010


J-PV

2

Viestiisi on vastattu, kysele lisää tarpeen mukaan.

16:30
16.10.2010


Jouska

Satakunta

3

Tuli tässä mieleeni että olisiko järkevämpi hankkia aluksi ratakäyttöön ppienenmpi taljajousi, jotta voisi tässä talven aikana käydä sisäradalla ampumassa.?

Ja keväämmällä sitten metsästysjousi…

 

Kun tuolla sisäradalla ei kuulemma oikein noilla metsästystehoisilla voi ampua.

 

Vai suoraan vaan metsästysjousi ja tuonne ulkoradalle treenaamaan…? Taitaa olla vain turhaa rahanmenoa… Ehkä taidan suoraan sen metsästusjousen kuitenkin

Olisiko täällä lähellä ketään metsästysjousen omistavaa henkilöä, joka voisi hieman opastaa ja vaikka antaa testata ampua taljalla jossain radalla.

 

Otin paikalliseen jousiampujiin yhteyttä, ja heillä onkin harjoitteluhallissa sisävuoroja maanantaisin.

Lupasin mennä poikkeamaan paikalla ja lupasivat että siellä pääsen testaamaan taljajousta ja muita jousia.

Mutta taljajousi joka heillä on ratakäyttöön, on vain jotain 25-30paunaa.

Eikä täällä taida kukaan harrastaa jousimetsästystä.

No jospa tässä lähikunnissa joku on…

18:13
16.10.2010


Aksu

Mynämäki

4

Terve.

Satakunnassa on oma jousimetsästysseura. Sieltä löytyy varmasti ihmisiä jotka voivat auttaa läheltä. Ainakin Porissa on jousimetsästäjiä (ja varmasti myös Raumalla, kunhan heidät kaivaa esiin..).

 

Tässä yhteystiedot:

Satakunnan Jousimetsästäjät
Puheenjohtaja

Toni Stenfors

Metsäkulmantie 24

28450 Vanha-Ulvila

puh (0400) 709 198

email toni.stenfors (ät) suomi24.fi

 

19:07
16.10.2010


Jouska

Satakunta

5

Tonille laitoinkin s.postia, mutta ei ole tullut vastausta.

Tutoreita kun etsin niin löysin hänen sähköpostiosoitteensa ja laitoin viestiä.

No soittelen hänelle vaikka ensiviikolla jossain välissä.

 

Niin oliko tuo vetopituuden mittaus oikein,  jos mittaan keskisormien päistä etäisyyden toisistaan kädet levitettyinä sivuille, ja tuo luku jaettuna 2.5, joka vielä jaetaan 2.5 ja siitä tuuma pois?

 

Sain tulokseksi keskimäärin noin 27.5 ja siitä se tuuma pois(kö)? Eli vetopituus mulla on 26.5

 

Ja vielä varusteista:

Onko vakaajan hankinta jouseen aiheellista heti alkuun?

Entä onko nuo kalliimmat vakaajat turhaa hifistelyä?

 

Tähtäimistä olen ihan pihalla, miksi joissain on kolme valokuitua ja joissain enemmänkin?

Onko esim kolmen valokuidun tähtäimessä siis kolmelle etäisyydelle asetus?

Entä miten jännetähtäin asennetaan jänteeseen? Olisikohan jossain kuvaa josta tuo selviäisi?

 

Entäpä olenko käsittänyt oikein että kaikissa taljajousimalleissa ei ole jänteenpysäytintä?

Onko tälläinen malli parempi jossa tuo on?

14:58
17.10.2010


Aksu

Mynämäki

6

No tuo vetopituus on periaatteessa varmistettava joka jousen kohdalla, eli niitä täytyy päästä koittamaan / sitten täytyy pystyä tarvittaessa säätämään. No onneksi varmaan 99% sitä voi säätää.. Tuohon en ota kantaa, että pitäisi vielä ottaa tuuma pois tuosta laskukaavasta. Itsellä se on juurikin se, minkä kaava osoittaa.. Riippuu varmaan ihmisestä.

 

Kaikissa jousissa ei tarvita välttämättä vakaajaa (tai ei se missään pakollinen ole, se vaan tasapainoittaa oikein..). Itsellä on omassa jousessa kaverin tekemä vakaaja ja vanhassa oli joku perus malli kaupasta. Lähinnä se vakaajassa vaikuttaa, että se tuo painopistettä tarpeeksi eteen ja alas, jotta jousi kaatuu laukaistessa eteen tai sitten jää paikalleen. Ettei vaan tule ylälapa "naamalle".

 

Ja useammalle tähtäin pinnille on käyttöä juuri  eri matkoilla. Jännetähtäintä en käytä, mutta se laitetaan jänteen säikeiden väliin. Siihen tarvitaan jokin työkalu/jousiprässi.

 

Jänteenpysäytin vähentää jänteen värinää laukauksen jälkeen huomattavasti. Jänne kun jää heteksi "pyörimään" laukauksen jälkeen. Se pienentää laukasuääntä ja vähentää rekyyliä, jos sellaista jousessa ilmenee (kuten omassa Browningissa…).

 

Vanhemmat ja viisaammat kertokoot tarkemmin/korjatkoot jos olen selittänyt väärin. Smile

18:44
17.10.2010


Jouska

Satakunta

7

Vielä tarvis tietää hieman noista valmistajista minkä valmistajan jouset olisi ostamisen arvoisia.

Ehkä se on joku Hoyt tai PSE, jotenkin nuo merkit on jäänyt itselle päällimmäiseksi kun olen noita tutkinut.

20:50
17.10.2010


Ari

8

Monta on hyvää merkkiä, tosin joka merkillä myös halvempia ja kalliimpia (ja hinta & laatu korreloivat usein): Hoyt/Reflex, Bowtech/Diamond, Bear, Mathews/Mission, PSE,…

Kannattaa ehdottomasti käydä kokeilemassa useita merkkejä/malleja ja miettiä mikä on mukava vetää vireeseen, missä on hyvä (=kapea) kahva, jne.

21:09
22.10.2010


Jouska

Satakunta

9

Tuli nyt sitten hankittua PSE Stinger NI 60paunaa.

 

Harjotellaan tuolla nyt aluksi.

Mites tuon tähtäimen säätö?

 

Kolmepinninen kun on, niin mille etäisyyksille nuo yleensä laitetaan?

12:12
24.10.2010


Jouska

Satakunta

10

Lisää kysymyksiä…

 

Nuolihyllystä kysymys. Mulla on tuossa nuolihyllynä Whiskerin biscuit läpiammuttava.

Ja siinä on etäisyyden säätö pituussuunnassa joka vaikuttaa hyllyn etäisyyteen jänteestä.

Miten tämän etäisyyden muuttaminen vaikuttaa käytännössä ja mihin?

Tietenkin mitä pidempi etäisyys hyllyn ja jänteen välillä on, vähentää laukaisussa tulevien virheiden vaikutusta nuolen osumatarkkuuteen.

 

Mutta kannattaako tämä nuolihylly säätää mahdollisimman eteen?

 

Entä onko muissa PSE,n jousissa tuo merkkiviiva nuolen suuntaukselle korkeus ja sivuttais säätöön, jonka mukaan nuoli linjataan kun se lepää nuolihyllyllä? Tai muilla valmistajilla tuollaisia apulinjaviivoja. Pitääkö nämä paikkansa? Ainakin nuo ovat hyvät lähtökohdat säädöille varmasti, tuskin noita viivoja on turhaan tehty.

 

Olenko ymmärtänyt oikein että laukaisulaitetta käytettäessä, nuoli linjataan sivusuunnassa tarkalleen samaan linjaan kuin suuntausviiva rungossa?

Korkeussuunnassahan tuo nuoli kulkee nuolihyllyn kiinnitysruuvin linjalla…

 

Tehdasasetuksena tuo sivuttaislinjaus oli aivan pielessä, vaikka onkin kohdistettu n.10m matkalle suurinpiirtein kohdalleen.

14:25
24.10.2010


Tornado

11

Nuolihylly kannattaa laittaa mahdollisimman ettee. Lähelle runkoa. Nuolihyllyn koreus on juuri siinä, missä hyllyn kiinnitysruuvi on. Luultavasti jousessasi on sivuttaislinjaukselle sellainen merkkiura siinä rungossa. Se mukaan tehdään hyllyn sivuttaissäätö. Lopullinen paikka löytyy, joko koelaukauksilla tai mittaamalla rungon yllälapapataskun alta. Siihen vaan pitää askarrella sellainen mittalaite, jolla voi mitata nokin reunasta ja hyllyn jäleen nuolen kärjen suunnilta sama etäisyys. Siihen on olemassa laite, mutta sen voi itsekkin tehdä. Tässä alla olevassa linkissä hyvät ohjeet.

http://www.youtube.com/watch?v…..0bMl-51Xgg

15:32
24.10.2010


Jouska

Satakunta

12

Laitoinkin noiden kohdistusviivojen mukaan nuolen linjan. Ei ollut kovin pielessä kohdistus, helppo lähteä noiden mukaan kohdistamaan tähtäimiä.

 

Mutta mites tuon jänteen käyttäytyminen?

asettuuko tuo jänteen kiertyminen ajankuluessa? Siis kun nyt ammuin kymmenisen kertaa, niin huomasi että jännelooppi kiertyy, samoin kuin jännetähtäin. Eli saa vähän väliä kiertää kohdalleen.

 

Hakeeko tuo jänne nyt ns. sisäänajovaiheessa, lopullisen asentonsa aikaa myöten?

 

Entäs nuo etäisyydet eri valokuitujyville?

17:01
24.10.2010


Tornado

13

Pakko-ohjattu jännetähtäin poistaa ongelman. Itse en sitä käytä. Olen laittanut jännetähtäimen ja loopin sillälailla kohdilleen, että kiertyminen on juuri kohdillaan, kun jousi on täysvedossa. Jänne kiertyy jonkin verran jousta vedettäessä. Auttaa jännetähtäimen suuntaamisessa, jos sidoksia siirtää lähemmäs jännetähtäintä. Kokeile kiristää ensin tähtäimen alasidosta. Jos menee huonommaksi niin palauta sidos takaisin ja  siirrä yläsidosta lähemmäs tähtäintä. Sitten looppia vastapuolelle mihin tähtän näyttää lepoasennossa.On totta sekin, että alkuun jänteet ja kaapelit venyy. Varsinkin noissa ensiasennus jänteissä.

Pinnit voi laittaa vaikka siten, että yläpinni on kohdistettu 15 m, toinen 25 m ja kolmas 35 m. Riippuu tietysti mikä sinun varma osumamatka onkaan. Siihen yläpinnin kohdistus. Itse käytän Vapor jänteitä. Ne on esijännitettyjä ja ei enää käytössä veny.

http://www.vaportrailarchery.c…..trings.asp

17:52
24.10.2010


Jouska

Satakunta

14

No mulla ei ole hajuakaan mikä jänne tuossa on, kun toi Stingeri on RTS paketti.

Tuossa on siis tuo pakko ohjattu takatähtäin, mutta lepoasennossa tuo kiertyy pikkuhiljaa kun ampuu.

ja pian se kuminauha onkin kiertynyt liikaa jänteen ympäri, joten pitää ottaa kuminauha irti ja laittaa takaisin niin että se vedettäessä jäisi minnekkään solmuun.

 

No pitää jatkaa testiammuntoja ja katsella miten tuo loppupeleissä rauhoittuu.

 

Olettekos tilanneet tuolta Vaportrailarcherystä noita jänteitä?

Mites tuo maksu hoituu?

Jos joskus tulevaisuudessa sattuisi tulemaan tarvetta tilata tuolta…

19:39
24.10.2010


Ari

15

Jouska kirjoitti:

Laitoinkin noiden kohdistusviivojen mukaan nuolen linjan. Ei ollut kovin pielessä kohdistus, helppo lähteä noiden mukaan kohdistamaan tähtäimiä.

Mutta mites tuon jänteen käyttäytyminen? asettuuko tuo jänteen kiertyminen ajankuluessa?


 

Kannattaa tarkistaa nuolen lento myös leikkurin kanssa. Taulukärki (jolla oletan sinun ampuneen tähän asti) ei kerro kuin osan totuudesta. Ohje tähän löytyy ladattavista materiaaleista: http://www.jousimetsastys.fi/w…..ali/?did=2

Idea: nuolen lento pitää ensin saada virheettömäksi, vasta sen jälkeen laittaa tähtäin kohdalleen. Hienosäätämätön jousi saattaa viskaista leikkurilla varustetun nuolen parinkymmenen metrinkin etäisyydellä jopa toistakymmentä senttiä eri kohtaan kuin taulukärjellä varustetun.

Ns. pakettijousien jänteitä ei yleensä ole esijännitetty, joten venyminen (ja siksi kiertyminen) voi jatkua pitkäänkin. Huomaa, että tämä vaikuttaa paitsi takatähtäimen kiertymiseen myös todennäköisesti sen sijaintiin. Ja myös nokinpaikan sijaintiin. Molemmat vaikuttavat säätöihin. Eli hienosäädöt pitää tarkistaa aika ajoin.

 

20:21
24.10.2010


Jouska

Satakunta

16

Kyllä, 100g taulukärjillä ammun.

Mulla on kirjastosta lainattuna tuo Arma Fennican Suuri Jousikirja, jossa on myös ohjeita miten säädetään nuolen lento oikein.

 

Pitääkin perehtyä paremmin tuohon hienosäätöön, kunhan kelit antaa hieman myöden.

Leikkureita en vielä hankkinut koska en nähnyt sitä vielä tässä vaiheessa ajankohtaiseksi.

14:00
25.10.2010


Tornado

17

Hyvä opetusfilmi tämäkin.

http://www.youtube.com/watch?v…..re=related

Arin mainitsemalla leikkuritestillä se lopullin kohdistus.

20:22
01.11.2010


Jouska

Satakunta

18

Pitää nyt ensin noilla taulukärjillä treenata.

Ihme hajontaa on osumissa.

Mulla on maalitauluna 40x40 kokonen taulu ja siihen nuo osumat tulee tasaisesti maalitaulun sisäpuolelle, mutta tasaisesti miten sattuu.

Eli kuutisenkymentä laukausta ja taulu on kuin tasaisesti ympäriinsä reijitetty maalialueen sisäpuolelta.

Ei selvää kasaa koskaan, vaan osuu sinne sun tänne. Mutta kuitenkin tauluun.

Matkaa oli 30 tai 35 metriä, en nyt muista.

 

Kävipä muuten että osuin nuolella toisen perään ,jonka seurauksena nuoli upposi toisen perään sulkien verran. Robin hoodit siis



Tietoa jousimetsastys.fi foorumista

Foorumin aikavyöhykeUTC 2

Eniten käyttäjiä kerralla läsnä: 148

Nyt läsnä: pastorisilli, Jussi, Piedro
17 Vieraat

Nyt selaamassa Aihe:
1 Vieras

Foorumin tilastoa:

Ryhmiä: 7
Foorumeita: 35
Aiheita: 2709
Viestejä: 14964

Käyttäjät

1749 käyttäjää
25 vierasta

6 ylläpitäjää
2 moderaattoria

Ahkerimmat kirjoittajat:

Arzaan – 559
Pikkuhannu – 504
Arto_Y – 467
Kiul – 456
heka – 304
Varjaagi – 288

Viimeisimmät uudet käyttäjät:heko, okku, SUVI, svedu, lemar60, maverick77

Ylläpitäjät: admin (255 Viestit), Ari (981 Viestit), Nimrod (171 Viestit), aki (26 Viestit), Ilkka (1 Viesti), riddy (0 Viestit)

Moderaattorit: admin (255 Viestit), Artsi (70 Viestit)