SJML keskusteluforum

 
Kirjaudu kirjoittaaksesi viestejä Kirjaudu Rekisteröidy


Rekisteröidy? | Salasana hukassa?

Hae foorumeilta:


 






Hakusanan lyhin sallittu pituus on 4 merkkiä ja pisin 84 merkkiä.
Jokerimerkin (wildcard) käyttö:
*  täsmää mihin tahansa määrään merkkejä    %  täsmää vain yhteen merkkiin

jahti/jakt 55lbs nuolihyllyn säätäminen

KäyttäjäViesti

11:03
27.08.2011


foxterrier

Ähtäri

1

nyt tarvitsisi aloitteleva jousi ampuja kokeneenpien apua

olen yrittänyt säätää nuoli hyllyä sivusuunnassa puoleen jos toiseen ja silti kaikki iskeymät ovat taulun aivan vasemmassa reunassa. nuolen pidike on jo käynyt aivan oikeassa reunassa ja silti ei iskeymät siirry keskelle taulua?

käytössä siis 55lbs taljajousi ja hiilikuitunuolia taulukärjillä(erätukun)

mitä tässä nyt oikein mättää? ehdotuksia otetaan vastaan oikein mielelään

15:13
27.08.2011


Faksu

Kainuu

2

Syitä tuohon voi olla monia. Jousen säädöt väärin joka on tässä tapauksessa todennäköisestä. 

- Nuolihyllyn säätö

- cam / idler pyörän kierous (cam lean)

- Nokin korkeus suhteessa nuolihyllyyn. Nuolen pitäisi lähteä suoraan jousesta. Kaikki yllä olevat vaikuttavat tähän. 

 

Myös ampuma asento ja tekniikka vaikuttaa. Puristat todennäköisesti kahvasta ja se aiheuttaa monennäköisiö ongelmia vaikka itse jousi olisikkin säädöissään.  Kahvaa ei puristeta vaan se lepää kämmentä vasten.

 

Hyviä ampuma asentoja näkee esim archery tv:stä: http://www.youtube.com/user/archerytv

Jos lontoo taipuu niin lukase esim tämä opas läpi: http://archeryhistory.com/arch…..rchery.pdf  ( täältä löytyy kaikkea hyödyllistä. )

Suomeksi löytyy myös juha kylmän kirjoittama kirja:  http://www.jousimetsastys.fi/w…..usteisiin/   (löytynee paikallisesta kirjastosta)

 

Ota rohkeasti myös yhteyttä oman alueesi sjml tutoreihin ja mahdollisesti sovi treeni päivästä kasvokkain :)

 

http://www.jousimetsastys.fi/w…..-verkosto/

 

 

19:40
27.08.2011


HenryJ

Karigasniemi

3

Ehkä paras keino säätää kyseinen alkuperäinen hylly on vaihtaa se. Itse en saanut ko. lotkoa hyllyä säädettyä kohdilleen millään kun välystä oli joka suuntaan useampi milli. Kaikenlisäksi niistä hyllyistä katkeaa jompikumpi sarvista parin kuukauden ampumisen jälkeen, eli suosittelen hankkimaan tilalle esim. whisker biscuit:in tai muun vastaavan niin jo rupeaa nuolet löytämään paikkansa taululla…..

21:00
27.08.2011


Faksu

Kainuu

4

En ole nähnyt tuota hyllyä mutta voi todellakin olla totta ettei sillä vain tee yksinkertaisesti mitään.

21:39
27.08.2011


HenryJ

Karigasniemi

5

Juu, melkoisen kertakäyttökamaa ovat. Pari vuotta sitten hankin kyseisen jousen hätäratkaisuna kyyhkykauden alkuun ja jäi kyllä mettäpäivät vähiin kun en saanut niitä hyllyjä kestämään saatika säätöön. Kolmen hyllyn jälkeen luovutin ja ostin karvakeksin….

 

Kannattaa muuten kokeilla myös tähtäimen säätöä. Siirrä tähtäimen pinniä (mikäli käytössäsi on etupaketin perustähtäin) siihen suuntaan johon osumat hakeutuvat. Eli jos osumat liikaa oikealla -> siirrä pinniä oikealle, jos taas vasemmalla -> siirrä vasemmalle. Tämä pätee myös pystysuuntaan säädettäessä.

 

Nuolihyllyn säädöstä vielä hieman:

Mikäli käytät laukaisulaitetta niin varmista että nuoli on takaapäin katsottaessa suoraan jänteen takana (nuolen kärki siis ei ole näkyvissä kun katsot suoraan takaapäin).

Sormiampujalla nuolenkärjen kuuluisi harottaa hieman jousikäden puolelle (oikeakätisellä ampujalla n. nuolenpaksuuden verran vasemmalle).

 

Toivottavasti näistä ohjeista on enemmän hyötyä kuin haittaa…. 

12:11
29.08.2011


foxterrier

Ähtäri

6

kiitos neuvoista ilmeisesti nokin sijoitus oli hieman pielessä nyt nuoli hylly max oikealla ja tähtäin miltei max vasemmalla mutta nyt nuolet löytyvät keskeltä tauluaLaugh

 

nyt kun ammuttu noin 60-80 laukausta niin nuoli hyllyssä jo alkaa kulumat näkyä. onko kellään kokemusta tuosta erätukun "hunter" hyllystä hintansa puolesta houkutteli kokeilemaan

http://www.eratukku.fi/metsast…..-2504.html

 

tai tuosta thin air mallista

 

http://www.eratukku.fi/metsast…..-2518.html

12:16
29.08.2011


JyriT

7

Mul oli tommonen harjahylly. Joko säädöistä tai liiallisesta laukausmäärästä (epäilen ensimmäistä) johtuen yhdestä harjasta lähti karvat. Tilalle tuli Nap Apache, vaikkakin oli kallis vrt tohon harjahyllyyn. Säädöt löytyi ekalla kerralla ja ei ole sen jälkeen tarvinnut koskea. Harmitti ainoastaa ostohetkellä korttia höylätessä.

19:49
29.08.2011


Arto_Y

Oulu

8

Minulle ei oikein ylläolevasta selvinnyt, olivatko nuolihyllyn yleiset säätöperiaatteet hallussa. Nuolen osumakohtaakin voi toki tässä käyttää kriteerinä mutta vain silloin, jos tavallisen taulukärkisen nuolen ohella ammutaan verrokkina joko sulittamatonta nuolta tai kiinteällä leikkurilla varustettua nuolta.

Nuolihyllyn ja nokin paikan säätämiseen on olemassa ainakin nämä kolme tapaa:

1. Säätäminen leikkaavilla kärjillä (lisäksi ammutaan taulukärkisiä nuolia). Tämä tapa on kuvattu tämän nettisivuston materiaaliosiossa: http://www.jousimetsastys.fi/w…..ali/?did=2

2. Paperitesti (ammutaan esim. kehykseen pingotetun sanomalehtipaperin läpi).

3. Sulittamattoman nuolen testi (lisäksi ammutaan taulukärkisiä nuolia).

Kuulostaako jokin näistä tutulta?

Asenna nuolihylly sellaiselle korkeudelle, että nuoliputki tulee hyllyn kiinnitysreikien korkeudelle. Huom. saatat joutua asentamaan hyllyn myös kallistettuun kulmaan, älä siis hämäänny, vaikka jousen rungossa olisi kaksi kiinnityspulttia. Käyttämästäsi hyllystä riippuen on mahdollista, että sen voi kiinnittää oikeaan korkeuteen vain yhdessä pultilla – jos laitat toisen pultin ja pakotat hyllyn näin vaakasuoraan, voi hylly tulla väärään korkeuteen. Asenna hylly sivusuunnassa suunnilleen jänten iskulinjaan – jousen ikkunaleikkauksesta näet myös suuntaa.

Tämän jälkeen säädä nokinpaikan korkeus jollakin em. tavoista 1-3 (kysy näistä tarvittaessa lisätietoa). Kun nokin paikka on kohdallaan, säädä nuolihyllyn sivusuunta jollakin em. tavoista 1-3. Itse suosittelisin aloittelijalle paperitestiä, koska se on vähiten riippuvainen ampumataidosta.

Nyt nuoli lähtee jousesta puhtaasti. Vasta tämän jälkeen on aika säätää tähtäimet kohdalleen.

 

21:37
29.08.2011


Artsi

9

Niin ja jos sinulla on erätukun myymät hiilarinuolet käytössä, nokki on liimattu kiinni ja kaiken lisäksi väärään asentoon. Kukkosulka (se eri värinen) kuuluu olla haarukkahyllyssä alaspäin, jotta hyllyn ohitus menee oikein.

Leikkureita on erätukun jahti/jakt nuoliin ihan turha yrittää laitta kiinni suoraan, se ei vain onnistu, koska holkit on muovia ja liimattu kiinni miten sattuu ja jos leikkuri ei ole suorassa, taulukärkinen ja leikkaava kärkinen ei osu samaan pisteeseen niin kuin pitää.

 

-Arto-

21:41
29.08.2011


foxterrier

Ähtäri

10

Artsi kirjoitti:

Niin ja jos sinulla on erätukun myymät hiilarinuolet käytössä, nokki on liimattu kiinni ja kaiken lisäksi väärään asentoon. Kukkosulka (se eri värinen) kuuluu olla haarukkahyllyssä alaspäin, jotta hyllyn ohitus menee oikein.

Leikkureita on erätukun jahti/jakt nuoliin ihan turha yrittää laitta kiinni suoraan, se ei vain onnistu, koska holkit on muovia ja liimattu kiinni miten sattuu ja jos leikkuri ei ole suorassa, taulukärkinen ja leikkaava kärkinen ei osu samaan pisteeseen niin kuin pitää.

 

-Arto-

elikkä tiivistettynä nuoli kaupoille saa lähteä ostamaan laadukkaammat nuolet ja leikkurit?

21:43
29.08.2011


Artsi

11

Jep

21:59
29.08.2011


Arto_Y

Oulu

12

Hyviä huomioita kaimalla. SJML:n artikkeliarkistojen kätköistä löytyy myös saman miehen + Arin testi, jossa todetaan kyseiset ongelmat – sikäli kun näitä ei ole myöhemmässä tuotannossa korjattu:

http://www.jousimetsastys.fi/w…..-testissa/

 

foxterrier kirjoitti:

elikkä tiivistettynä nuoli kaupoille saa lähteä ostamaan laadukkaammat nuolet ja leikkurit?

Ja nuoliin sitten pituus ja spine kohdalleen. Spinen (jäykkyyden) valintaan löytyy apuja esim. täältä:

http://www.eastonarchery.com/p…..on_hunting

Esimerkiksi liian löysä spine suhteessa jousen tehoihin voi aiheuttaa
sen, ettei nuolta kertakaikkiaan saa lähtemään jousesta muuten kuin perä
vinossa. Jos olet kahden vaiheilla, valitse kahdesta vaihtoehdosta jäykempi. Erikoisliikkeet katkaisevat nuolet pyytämääsi mittaan.

Edullinen perusmetsästysnuoli on esim. Eastonin ST Excel.

Materiaaliosiosta kannattaa lukea tämä artikkeli:

http://www.jousimetsastys.fi/w…..tamisesta/

Haarukkahyllyssä on yleensä säädettävä jousivoima. Se tulee säätää riittävän voimakkaaksi, jotta hylly nousee aina täysin yläasentoonsa, kun jousi on täydessä vireessä, mutta ei juuri sitä jäykemmäksi.

22:25
29.08.2011


foxterrier

Ähtäri

13

lainattu artikkelista:

"Nokit on ilmeisesti liimattu kiinni. Emme saaneet yhtään nokkia
liikkumaan kovallakaan väännöllä. ‘Kiinteistä nokeista’ aiheutuu se,
että ohitusta nuolihyllystä puhtaaksi alaspäin joustavilla
haarukkahyllyillä on mahdoton saada toimimaan (kuva 17). Nuolien sulkiin
tulleet mustat ‘merkit’ kielivät osumista – ja tällä on vaikutusta
osumatarkkuuteen (kuva 18). Nokki on myös hieman liian tiukka
keskipunosten paksuuteen nähden.

Muoviset kierreholkit on nuolissa valitettavasti liimattu vähän
vinoon. Taulukärkien kanssa harjoitellessa tästä ei ole haittaa, mutta
leikkaavien terien kanssa tulee ongelmia."

 

tämä muuten taitaa olla se suurin syy minulla joten nyt vain luotettavaa netti kauppaa etsien uusia nuolia hamutenEmbarassed  katselin tarkemmin paria sulkaa ja löytyihän sieltä pikkaisen mustaa jälkeä ilmeisesti nuolihylly kontaktista

07:37
30.08.2011


Artsi

14

Pikku mainoksena; Tulevana viikonloppuna(3-4.9) on SJML:n järjestämä koulutustapahtuma Suomen Riistakeskuksen Laitialan toimipisteessä jossa kouluttajina paikalla mm. Juha Kylmä, Jousimetsästys-johdatus nykyaikaiseen jousimetsästykseen kirjan kirjoittaja, Jorma Karjalainen Merrysportista, Henri Harju moninkertainen SJML:n Cupin voittaja.

Sieltä, jos mistä saa apua kaikkiin ongelmiin mitä voi ikinä kohdata taljan kanssa touhutessa. Saa välineet kohdalleen, samoin ampumatekniikka opetusta, on välinerakentelua ja jos omaa metsästyskortin pääsee vielä metsällekkin.

 

-Arto-



Tietoa jousimetsastys.fi foorumista

Foorumin aikavyöhykeUTC 2

Eniten käyttäjiä kerralla läsnä: 148

Nyt läsnä: Vesa Perttilä, Tornado, leumas, speedkungen
24 Vieraat

Nyt selaamassa Aihe:
1 Vieras

Foorumin tilastoa:

Ryhmiä: 7
Foorumeita: 34
Aiheita: 2126
Viestejä: 10820

Käyttäjät

1489 käyttäjää
23 vierasta

5 ylläpitäjää
2 moderaattoria

Ahkerimmat kirjoittajat:

Pikkuhannu – 410
Arzaan – 346
Arto_Y – 319
Kiul – 303
bowaman – 252
Sebastian Holmström – 237

Viimeisimmät uudet käyttäjät:kille666, kattare, PTo, django, Tuokke, Antonia

Ylläpitäjät: admin (255 Viestit), Ari (939 Viestit), Nimrod (171 Viestit), aki (26 Viestit), Ilkka (1 Viesti)

Moderaattorit: admin (255 Viestit), Artsi (37 Viestit)