Tutorit

Liiton tutoreiden kautta voit saada apua käytännön kysymyksiin. Voit vapaasti ottaa yhteyttä alueellasi olevaan henkilöön. Mikäli hän ei ehdi tai pysty auttamaan, yritämme löytää toisen henkilön avuksesi. Mikäli taas tunnet kiinnostusta auttaa muita harrastuksessa, voit itse hakea tutoriksi.

Tutoreiden kohdalle on merkattu kirjaimin se, mihin jousiin liittyen hän osaa parhaiten neuvoa. T = taljajouset, P = perinteiset jouset.

Muista myös SJML foorumi keskusteluryhmämme, jossa monet ovat saaneet vastauksia kysymyksiinsä.

 
Liiton nykyiset tutorit

Keski-Suomi

  • Pasi Heikkinen (T), Jyväskylä, hepe75 (ät) hotmail.com, (045) 139 0993
  • Pekka Laukkarinen (T), Vaajakoski, pekka.laukkarinen (ät) gmail.com ja (0500) 647 993

Pirkanmaa

  • Marko Peltoniemi (T), Vesilahti, peltoniemi.marko (ät) gmail.com, (040) 733 9549

Pohjanmaa

  • Jani Eklund (T), Kauhajoki, jani.shooter (ät) gmail.com, (040) 506 1706
  • Marko Kukkamaa (T,P), Laihia, marko.kukkamaa (ät) gmail.com
  • Asko Kukkonen (T), Nivala, akokupe (ät) hotmail.com, (040) 585 8181

Savo

  • Pekko Heimola (T), Mikkeli, jaakonpoika (ät) gmail.com, (044) 569 6984
  • Jouko Kulin (T), Lapinlahti, jouko-kulin (ät) outlook.com, (0400) 661 135 (iltaisin)

Oulu

  • Arto Nivala (T), Oulunsalo, arto (ät) rautatieto.fi
  • Timo Levä (T), Kärsämäki, timo.leva (ät) gmail.com, (045) 670 3550
  • Veli-Matti Dahlgren (P), veli-matti.dahlgren (ät) varjaagi.fi, (050) 303 0326

Uusimaa

  • Jorma Karjalainen (T,P), Kerava, info (ät) rajajousi.fi, (050) 331 2776
  • Aki Laavola (T), Helsinki, aki.laavola (at) gmail.com, (040) 558 7595
  • Jorma Tuovinen (T,P), Helsinki, tuowinen (ät) gmail.com, (0400) 848 608
  • Arttu Lampinen (T,P), Vantaa, arttu.lampinen (ät) suomi24.fi
  • Antti Saarenmaa (T), Espoo, asaarenm (ät) gmail.com

Kainuu

  • Tapio Rossi (P), Suomussalmi, tatukarppinen (ät) gmail.com, (0400) 994 152

Lappi

  • Pekka Jalkanen (P), Kittilä, Rutja.pj (ät) gmail.com, (040) 877 9895
  • Olavi Pennanen (P), olavi.pennanen (ät) dnainternet.net, (044) 973 1155

Satakunta

  • Toni Stenfors (T,P), Ulvila, toni.stenfors (ät) suomi24.fi, (0400) 709 198
  • Jani-Petteri Vienola (T), Kankaanpää, jpee.vie (ät) gmail.com, (040) 506 2188

Varsinais-Suomi

  • Henri Lehtiö (T), Mynämäki, h.j.lehtio (ät) gmail.com, (045) 149 5643
  • Harri Rintala (T), Turku, riosta.riosta (ät) gmail.com, (0400) 789 146
  • Jere Vilkkinen (T), Nousiainen, vilkkinen (ät) dnainternet.net, (044) 020 1208

Kymenlaakso

  • Kari Rantamäki (P), Kouvola, kari.rantamaki (ät) pp1.inet.fi

Etelä-Karjala

  • Sami Erjansalo (T), Saimaanharju, sami.erjansalo (ät) gmail.com, (050) 325 1805