Tutorit

Liiton tutoreiden kautta voit saada apua käytännön kysymyksiin. Voit vapaasti ottaa yhteyttä alueellasi olevaan henkilöön. Mikäli hän ei ehdi tai pysty auttamaan, yritämme löytää toisen henkilön avuksesi. Mikäli taas tunnet kiinnostusta auttaa muita harrastuksessa, voit itse hakea tutoriksi.

Tutoreiden kohdalle on merkattu kirjaimin se, mihin jousiin liittyen hän osaa parhaiten neuvoa. T = taljajouset, P = perinteiset jouset.

Muista myös SJML foorumi keskusteluryhmämme, jossa monet ovat saaneet vastauksia kysymyksiinsä.

 
Liiton nykyiset tutorit

Keski-Suomi

  • Pasi Heikkinen (T), Jyväskylä, hepe75 (ät) hotmail.com, (045) 139 0993
  • Pekka Laukkarinen (T), Vaajakoski, pekka.laukkarinen (ät) gmail.com ja (0500) 647 993

Pirkanmaa

  • Marko Peltoniemi (T), Vesilahti, peltoniemi.marko (ät) gmail.com, (040) 733 9549
  • Arto Sillanpää (T,P), Tampere, arto1969 (ät) gmail.com

Pohjanmaa

  • Jani Eklund (T), Kauhajoki, jani.shooter (ät) gmail.com, (040) 506 1706
  • Marko Kukkamaa (T,P), Laihia, marko.kukkamaa (ät) gmail.com
  • Asko Kukkonen (T), Nivala, akokupe (ät) hotmail.com, (040) 585 8181

Savo

  • Pekko Heimola (T), Mikkeli, jaakonpoika (ät) gmail.com, (044) 569 6984
  • Jouko Kulin (T), Lapinlahti, jouko.kulin (ät) outlook.com, (0400) 661 135 (iltaisin)
  • Mika Rutonen (T), Lapinlahti, mika.rutonen (ät) wurth.fi, (050) 500 0293 (iltaisin)
  • Jouni Tanskanen (T), Kuopio, jouni.tanskanen (ät) riista.fi

Oulu

  • Arto Ylisaukko-oja (T), Oulu, ays (ät) luukku.com, (041) 461 7073
  • Arto Nivala (T), Oulunsalo, arto (ät) rautatieto.fi
  • Timo Levä (T), Kärsämäki, timo.leva (ät) kotinet.com, (045) 6703550
  • Veli-Matti Dahlgren (P), veli-matti.dahlgren (ät) varjaagi.fi, (050) 303 0326

Uusimaa

  • Jorma Karjalainen (T,P), Kerava, info (ät) rajajousi.fi, (050) 331 2776
  • Aki Laavola (T), Helsinki, aki.laavola (at) gmail.com, (040) 558 7595
  • Jorma Tuovinen (T,P), Helsinki, tuowinen (ät) gmail.com, (0400) 848 608
  • Arttu Lampinen (T,P), Vantaa, arttu.lampinen (ät) suomi24.fi
  • Antti Saarenmaa (T), Espoo, asaarenm (ät) gmail.com

Kainuu

  • Jonatan Kokkonen (T), Sotkamo, jonatan.kokkonen (ät) gmail.com, (050) 567 5646
  • Mika Puuronen (T), Kajaani, Puuronen.mika (ät) gmail.com, (045) 171 1260
  • Tapio Rossi (P), Suomussalmi, tatukarppinen (ät) gmail.com, (0400) 994 152

Lappi

  • Pekka Jalkanen (P), Kittilä, Rutja.pj (ät) gmail.com, (040) 877 9895
  • Janne Nilirova (T,P), Rovaniemi, (0400) 261 279

Satakunta

  • Toni Stenfors (T,P), Ulvila, toni.stenfors (ät) suomi24.fi, (0400) 709 198
  • Jani-Petteri Vienola (T), Kankaanpää, jpee.vie (ät) gmail.com, (040) 506 2188

Varsinais-Suomi

  • Henri Lehtiö (T), Mynämäki, h.j.lehtio (ät) gmail.com, (045) 149 5643
  • Juha Korhonen (Tauolla) (T), Salo, ejuhisk (ät) gmail.com, (040) 757 2738
  • Olavi Pennanen (P), Masku, olavi.pennanen (ät) dnainternet.net, (044) 973 1155
  • Harri Rintala (T), Turku, riosta.riosta (ät) gmail.com, (0400) 789 146
  • Jere Vilkkinen (T), Nousiainen, vilkkinen (ät) dnainternet.net, (044) 020 1208

Kymenlaakso

  • Kari Rantamäki (P), Kouvola, kari.rantamaki (ät) pp1.inet.fi

Etelä-Karjala

  • Sami Erjansalo (T), Saimaanharju, sami.erjansalo (ät) gmail.com, (050) 325 1805

Häme

  • Petri Riihijärvi (T,P), Hämeenlinna, psrproducts (ät) gmail.com, (040) 820 0760

Metsästä jousella - metsästät luonnon ehdoilla