Saimme pyynnöstämme testattavaksi Erätukun myyntiin tulleet kolme metsästyskäyttöön markkinoitua jousityyppiä varusteineen. Testasimme jouset: JahtiJakt 55 LBS, JahtiJakt 65 LBS Pro sekä JahtiJakt 40 LBS vastakaari.
JahtiJakt 55 LBS
Erätukun 55-paunainen jousi vastaa pitkälti 90-luvun alun tekniikkaa. Siinä on teräskaapelit sekä täysin pyöreät ja symmetriset epäkeskopyörät (kuvat 1,2). Runko on lievästi reflex ja kaaret tuolle ajalle tyypillisen pystyt. Kahva on kohtuullisen siro ja istui testaajan käteen hyvin.
Runko on valettua alumiinia, ja siinä on matala ja kapea ikkunaleikkaus. Tämä vaikuttaa ankkurointipaikan valintaan, käytännössä korkea ankkurointi on pakollinen. Muoto tuo myös haasteita nuolihyllyn ja tähtäimen sijoittamiseen.
Jousen pituus on noin 40″ akselista akseliin, sopien myös sormiampujille. Jänneväli on 9″, hyvin ’anteeksiantava’. Mittauksissa saimme testijousen maksimijäykkyydeksi 57,5 paunaa, kevennyksen ollessa 65%.
Vetojäykkyyttä voi säätää teräskaapeleiden vuoksi ainoastaan kaaripulteista. Täysin kiinni väännetyistä pulteista viisi kierrosta avattuna jousen sai kevennettyä 42 paunaan. Mukana tuleet ohjeet eivät neuvo avaamaan neljää kierrosta enempää.
Jousen vetopituus oli oletuksena 28″ ja on säädettävissä välillä 27-29″. Tämä tapahtuu vaihtaen kaapelin kulkua epäkeskopyörien sivuissa olevissa urissa. Operaatio ei onnistu ilman jousiprässiä. Erätukun mukaan jousta on mahdollista säädättää ketjun liikkeissä. Haastetta on näin ollen vain niillä, jotka asuvat kaukana liikkeistä.
Jousi toimitetaan osina (kuva 3), joten uusi harrastaja saa ensi töikseen harjoitella kaapelinohjaimen, nuolihyllyn, tähtäimen ja nokinpaikan asentamista ja jousen säätämistä. Mukana tulleet ohjeet auttavat, mutta vähillä kuvilla varustettuna voivat aiheuttaa aprikointia aloittelijassa. Kokeneemman jousimetsästäjän apu lienee useimmille tarpeen.
Kaapelinohjaimen luisti on malliltaan sellainen, että kaapelit vääjäämättä ottavat kontaktia toisiinsa (kuva 4). Ongelman voi korjata vaihtamalla käyttöön luistin, joka pitää kaapelit eri tasossa (kuva 5).
Nuolihylly on alaspäin joustava perusmalli (kuva 6). Sen saa hyvin kiinni jousen runkoon ja muoviset haarukat ovat tukevasti kiinni akselissa. Säätövaraa on myös riittävästi niin sivusuunnassa kuin myös eteen-taakse-suunnissa. Mukana tuli myös varajousi. Hyllyn rakenteesta johtuen sivuttaissäädön tekeminen on kuitenkin haastavaa ja hyllyyn jää helposti ei-toivottua sivuttaisklappia.
Tähtäin on yksinkertainen (kuva 7). Molemmat jyvät ovat säädettävissä erikseen, niin korkeus- kuin sivusuunnassakin. Sillä pääsee harrastuksessa alkuun, mutta säätäminen on hieman työlästä. Tähtäimen rakenne ei suojaa jyviä käytössä.
Paketin mukana tullut laukaisulaite (kuva 8) on caliper-tyyppinen, perusvarma vehje. Sen varresta löytyy portaaton pituuden säätö, jolloin liipaisimenkin saa tuotua hyvin ’hollille’. Varren lukitusruuvin kireys on hyvä tarkistaa aika ajoin, ettei etuosan kiinnitys petä kesken virityksen. Testikappale oli leukojen sovitukseltaan löysä. Sama vaiva ei tuntunut kiusaavan toista, silmämääräisesti samanlaista laukaisukoneistoa, joka löytyi Pro-paketista.
JahtiJakt 65 LBS Pro
JahtiJakt 65 LBS Pro edustaa hyvin tyypillistä 90-luvun lopun single-cam tekniikkaa (kuvat 9, 10). Kaikki ’narut’ ovat jännemateriaalia. Jousen vetopituutta voidaan säätää alemmasta pyörästä joko karkeasti (jousiprässiä käyttämällä) siirtäen jänteen kiinnityskohtaa epäkeskopyörällä (kuva) tai hienosäätää vetopituutta lyhyemmäksi siirtämällä alapyörän vetopituuden rajoitinta. Viimeksimainittu tosin vaikuttaa paitsi vetopituuteen, myös kevennykseen – vähentäen molempia.
Runko on valettua magnesiumia. Jousen pituus on 35 tuumaa, akselista akseliin mitattuna. Nykyiselläänkin varsin tyypillisen mittainen jousi, joka ei sovellu sormiampujalle.
Ikkunaleikkaus on kaksivaiheinen, antaen enemmän tilaa nuolen, sulkien ja leikkaavien terien ohitukselle. Tähtäimen kanssa sen sijaan tulee edelleen ikkunaleikkausen kapeuden takia haasteita. Mukana tulleen tähtäimen säädöt riittivät.
Luvattua 65 paunaa ei kevyellä virittämiselläkään saatu jousesta irti. Maksimi pyöri 60 paunan paikkeilla, noin 70% kevennyksellä. Tällä jousella vetojäykkyyteen pystyy vaikuttamaan paitsi kaaripulteista, myös kaapeleita hienosäätämällä (pyörittämällä).
Tällä jousella neljä kierrosta täydestä kireydestä avaten saimme pudotettua vetojäykkyyden 44 paunaan.
Myyntimateriaali ei määrittele jousen vetopituuden säätövaraa, mutta arvioimme sen olevan välillä 28-30 tuumaa. Tämä tarkoittaa haasteita pienempikokoisille harrastajille. Erätukku kertoi, että mallista olisi olemassa myös lyhyemmille vetopituuksille säädettävä malli. Tätä tietoa ei testin aikana löytynyt vielä verkkosivuilta.
Tämäkin jousi toimitetaan ymmärtääksemme osina, joten 55 LBS -mallin arviossa kuvattujen osien lisäksi harrastajan tulee asentaa myös ranne- ja jännelenkki sekä jännetähtäin. Emme saaneet tämän jousen mukana erillistä ohjetta, mutta toivomme, että näiden osien asennus on katettu materiaalissa hyvin.
Tähtäimen (kuva 11) ensivaikutelma on sekä positiivinen että negatiivinen. Plussaa on ehdottomasti se, että sivusäätö tapahtuu ’mikroilla’ ja kaikkien jyvien sivusäätö tapahtuu yhtäaikaisesti. Sivusuunnassa kohdalleen säätäminen on siksi helppoa. Miinusta tulee tähtäimen kokonaan muovisesta rakenteesta, joka kovassa käytössä, tai pakkasella, voi särkyä helposti. Kuitujyvien kirkkaus riittää päiväkäytössä.
Testiin toimitetussa jousipaketissa ei tullut tähän tähtäimeen sopivia kuusiokoloavaimia. Toivottavasti näin ei ole myyntipaketeissa. Hyvä ja halpa lisä pakettiin voisi olla kuusiokoloavainsetti, josta löytyvät kätevästi kaikki tarvittavat tuumakokoiset avaimet.
Paketissa mukana tuleva, Winn Free Flight -tyyppinen laukaisulaite (kuva 12) on kokonaishintaan nähden positiivinen yllätys, niin rannelenkin kuin laukaisukoneiston rakenteenkin puolesta.
Jousen runkoon kiinnitettävä rannelenkki on perusmallinen ja ajaa mainiosti asiansa. Jännelenkkimateriaalia on mukana runsaasti. Pakkauksen päällä lukee 3-pack, mutta narua on käytännössä kuuteen lenkkiin.
Paketissa mukana tuleva jännetähtäin on tyypiltään pakko-ohjaava. Diopterin reikä on metsästyskäyttöön riittävän iso.
JahtiJakt 40 LBS vastakaarijousi
JahtiJakt 40 LBS on kolmiosainen vastakaarijousi, magnesiumrungolla ja lasikuitulavoilla (kuva 13). Kahva on muovinen ja isohko, sopii isompaan kämmeneen. Jousen rungosta löytyvät kierteet niin mukana tulevalle tähtäimelle, nuolihyllylle kuin myös vakaajille.
Jousen pituus on 60″, varsin tyypillinen vastakaarijousen mitta. Kaarien päät on suojattu muovisilla kärkivahvikkeilla (kuva 14). Tähtäin on sama kuin 55 LBS -jousessa. Sormiläppä on ohutta nahkaa, auttaa alkuun.
Jousta viritettäessä noin 27 tuuman jälkeen veto muuttuu pehmeästä radikaalisti kovemmaksi. Lavat ’stäkkäävät’ jo siinä vaiheessa.
Testiryhmän mielestä näytti siltä, että jousen runko on alunperin suunniteltu taljajouseen. Syvästä ikkunaleikkauksesta johtuen runkoon tarralla kiinnitettävä nuolihylly (kuva 15) ei toimi. Hylly on liian ’sisällä’ verrattuna normaaliin vastakaarijouseen, jota ammutaan sormin (kuva 16). Tällöin nuoli ei pääse ’toimimaan’ eli taipumaan laukaistaessa oikein, koska nuolen luonnollisen taipuman suunnassa on vastassa jousen runko. Tilanteen voi korjata ostamalla hyllyn, jonka saa tuotua rungosta ulospäin, esim. NAP Centerest Flipper, tai vastaava.
Jousi yltää 28″ vedolla juuri ja juuri mainostettuun 40 paunaan. Tämä tarkoittaa sitä, että ainoastaan tätä pitemmillä vetopituuksilla jousi on metsästyskelpoinen, antaen metsästysasetuksen vaatimat, yli 180 N ampujan vetopituudella. Lyhyemmillä vetopituuksilla jousta voikin suositella vain harjoittelu- ja kalastuskäyttöön.
Nuolista
Nuolien paino, suoruustoleranssi ja jäykkyys eivät selviä nuolen rungosta eivätkä myyntimateriaalista. Valmiiksi tehdystä nuolesta punnitsemalla arvioimme, että nuoliputki painaa noin 9 grainia per tuuma, joka on varsin tyypillinen metsästysnuolen paino. Toimitettujen kärkien kanssa nuolen kokonaispaino on noin 400 grainia.
Nuolet ovat suoruudeltaan hintaluokkansa mukaisia, eivät aivan parhaasta päästä. Nuolien jäykkyys sen sijaan osoittautui mittauksissa näille jousille riittäväksi.
Nuoliin on liimattu kolme 4″ muovisulkaa ja muovinen kierreholkki. Sulat on liimattu suoraan, kun metsästystarkoitukseen kierteinen olisi käytännössä välttämätön.
Nokit on ilmeisesti liimattu kiinni. Emme saaneet yhtään nokkia liikkumaan kovallakaan väännöllä. ’Kiinteistä nokeista’ aiheutuu se, että ohitusta nuolihyllystä puhtaaksi alaspäin joustavilla haarukkahyllyillä on mahdoton saada toimimaan (kuva 17). Nuolien sulkiin tulleet mustat ’merkit’ kielivät osumista – ja tällä on vaikutusta osumatarkkuuteen (kuva 18). Nokki on myös hieman liian tiukka keskipunosten paksuuteen nähden.
Muoviset kierreholkit on nuolissa valitettavasti liimattu vähän vinoon. Taulukärkien kanssa harjoitellessa tästä ei ole haittaa, mutta leikkaavien terien kanssa tulee ongelmia.
Testasimme erilaisia nuoli-leikkuri-kombinaatioita ’spinnerin’ kanssa (kuva 20).
Ensimmäisessä videossa pyörii hyvälaatuinen hiilikuitunuoli, suoraan asennettu alumiiniholkki sekä suorarunkoinen leikkaava kärki. Seuraa nuolen kärjen eleettömyyttä.
Toisessa videossa pyörii paketin mukana toimitettu hiilikuitunuoli, hieman vinoon asennettu muovinen kierreholkki suorarunkoisen leikkaavan kärjen kanssa. Huomaat eron ensimmäisessä videossa pyörivään yhdistelmään.
Kolmannessa videossa pyörii paketin sama hiilikuitunuoli kierreholkkeineen ja toimittajan leikkaava kärki, jonka runko ei lähtökohtaisesti ole aivan suora. Tällä yhdistelmällä on haastava osua samaan pisteeseen taulukärjen kanssa, koska leikkaavan kärjen terät ohjaavat siipien lailla nuolta sivuun.
Paketin mukana tulleiden nuolien parantelu on mahdollista 1) poistamalla muovisen kierreholkin (katkaisemalla nuolen), 2) tasoittamalla katkaisujäljen ja 3) liimaamalla tilalle parempilaatuisen, alumiinisen kierreholkin. Ja tietysti käyttämällä suorarunkoista leikkaavaa kärkeä. Toimitettujen nuolien pituus (30″) antaa useimmille ampujille varaa tällaiseen ’tuunausoperaatioon’.
Leikkaavat kärjet
Testeihin saimme yhden paketin yhdenlaisia leikkaavia, sinirunkoisia kärkiä (kuva 19). Erätukulla on ilmeisesti myös muita kärkiä valikoimissaan, mutta näitä meillä ei tässä vaiheessa ollut mahdollista testata.
Tuotepaketista ei selviä kärkien paino, joka on metsästäjälle tärkeä tieto. Kärjet osoittautuivat noin 100 grainin painoisiksi punnituksessa. Mukana toimitetuissa taulukärjissä oli myös 90 grainin painoisia.
Leikkaavien kärkien terät ovat terävät, mutta todella ohuet. Leikkaavissa kärjissä on pitkä alumiinirunko, joka ei ole lähtökohtaisesti suora. Rungot vaativat käytännössä varovaista suoristamista ennen käyttöä.
Ampumistuntuma
Nopeuksien testaamista ja ampumatuntumaan tutustumista varten jousilla ammuttiin muutamia kymmeniä laukauksia. Toimitetuista nuolista valittiin kolme suunnilleen samanpainoista yksilöä, noin 375 grainia kukin. Viiden toimitetun nuolen painot heittivät yli 25 grainia, keveimmän ollessa alle 375 ja painavimman yli 400 grainia. Nuolten painojen tulisi olla keskenään tätä lähempänä toisiaan.
JahtiJakt 65 LBS on testaajien mielestä miellyttävä virittää ja kohtuullisen rauhallinen ampua, joskin lapojen pystystä asennosta johtuen ’rekyyliäkin’ väistämättä löytyy. Laukaisuvärinöitä pystyy vähentämään jännevaimentimella ja vakaajalla, joskaan jousi ei jälkimmäistä välttämättä tarvitse.
JahtiJakt 55 LBS on pehmeä virittää, mutta potkii aikalaistensa malliin. Jousi tarvitsee reflex-rungosta johtuen vakaajan painopisteen siirtämiseksi eteenpäin. Jännevaimentimet tekisivät tällekin jouselle terää.
JahtiJakt 40 LBS vastakaarijousen värinät ovat ammuttaessa huomattavat, jousi on äänekäs ja jänne jää ’soimaan’. Mikäli jousesta haluaa metsästysvälineen, hiljentämisessä on jonkin verran töitä tiedossa.
Testiammunnassa mitatut keskiarvonopeudet per jousi. Mittaukseen käytetyt testinuolet painoivat noin 375 grainia.
| jousi | vetojäykkyys | nopeus |
| JahtiJakt 55 LBS | 54# | 59,5 m/s (195 fps) |
| JahtiJakt 65 LBS Pro | 54# | 65,6 m/s (215 fps) |
| JahtiJakt 40 LBS, vastakaari | 39# | 48,2 m/s (158 fps) |
Yhteenveto
Jouset ovat hintaansa nähden kohtuullisen hyvin viimeisteltyjä ja kotimainen maastokuvio edustaa kilpailukykyistä ulkoasua muihin valmistajiin nähden. Jousien ampumatuntuma ei ole aivan nykyjousien tasolla, vaan molemmat edustavat aikakauttaan: suhteellisen miellyttäviä ja pehmeitä vetää vireeseen, mutta värähtelevät selvästi laukaistaessa. Samaan hengenvetoon pitää kuitenkin todeta, että tämä ei sanottavasti vaikuta jousen tarkkuuspotentiaaliin – ja aivan samantyyppisillä jousilla ovat metsästäjät vuosien kuluessa ampuneet runsaasti riistaa.
Jousien mukana tulleet tähtäimet, nuolihyllyt ja laukaisulaitteet ovat edullista tasoa. Niiden laatu ja todennäköinen kestävyys jättävät toivomisen varaa, mutta näilläkin pääsee alkuun. Vastakaarijousen kohdalla nuolihylly pitää kuitenkin uusia, jotta nuolet saa ylipäätään toimimaan.
Testiin toimitetut nuolet ja leikkaavat metsästyskärjet ovat pakettien heikoin lenkki. Niitä ei voi sellaisenaan suositella metsästyskäyttöön, mutta ne kelpaavat taulukärjillä varustettuna mainiosti harjoitteluammuntaan. Kuten mainittua, nuolista saa ’tuunaamalla’ parempia, mutta askartelu vie aikaa ja vaatii työvälineitä.
Jousia voi mainituin varauksin varusteineen suositella jousimetsästyskärpäsen puremille ensimmäiseksi jousiksi ja pitemmälle ehtineille esimerkiksi kalastusjousiksi. On kuitenkin hyvä vielä muistuttaa, että testattu vastakaarijousi on vain harvoille henkilöille metsästyslaillinen ase – lyhyillä vetopituuksilla (alle 28″) vetojäykkyys jää armotta alle metsästysasetuksen säätämän 180 N tason.
Konkreettisena toiveena esittäisimme kompaktin avainsarjan lisäämistä paketteihin. Sellainen kuuluu jokaisen jousella metsästäjän työkalupakkiin joka tapauksessa. Samoin rannesuoja ja nuoliviini tai -teline olisivat hyvä lisä varusteisiin. Käyttäjän kannattaa lisäksi investoida jousilaukkuun niin jousen kaarien kuin myös jänteiden suojaamiseksi kuljetuksen aikana.
teksti: Arto Sillanpää, Ari Kontiainen
kuvat ja videot: Ari Kontiainen




















