Suomen Jousimetsästäjäin Liiton jokakesäinen SJML Cup-kisakausi alkaa perinteisesti 4.5. Espoossa Kaatajakisan merkeissä. 3D-kilpailut ja niihin harjoittelu virittävät ampumakuntoa tehokkaasti syksyn jahtikauteen.
Monelle suomalaiselle jousimetsästäjälle 3d-kilpailut ovat tuttuja tapahtumia, mutta kannustamme ehdottomasti myös aloittelevia harrastajia osallistumaan mukaan. Kilpailemiseen tarvitset vain jousen ja nuolien (4-5 nuolta, blunttikärki ja metsästyskärki tai pari) lisäksi voimassaolevan vakuutuksen joka kattaa harjoittelusi. Soveltuva ja yleisin vakuutus tähän tulee metsästyskortin kylkiäisenä.
Joihinkin 3D-kilpailuihin (kuten Espoon Kaataja-kisaan) pyydetään ilmoittautumaan etukäteen. Jos kuitenkin ilmoittautuminen tuntuu monimutkaiselta tai olet esimerkiksi epävarma mihin luokkaan ilmoittautua, voit aina kysyä neuvoa meiltä (sjml@jousimetsastys.fi) tai suoraan kisajärjestäjältä. Useimmiten kilpailuun pääsee joka tapauksessa mukaan vaikka ennakkoilmoittautuminen ei syystä tai toisesta onnistu, varminta on kuitenkin tässäkin tapauksessa kuitenkin viestittää aikeistaan osallistua järjestävän seuran edustajalle. Kisajärjestelyjen sujuvuus saadaan varmistettua parhaiten kun tiedetään osallistuvien kilpailijoiden määrä. Kilpailupäivämääriä löydät tapahtumakalenteristamme!
Tervetuloa mukaan SJML Cup-kisoihin!