04:55
8.12.2013
Offline09:07
SJML hallitus
14.10.2009
OfflineVilkaise tuolta listasta lähin tutor ja ole yhteydessä. Uskoisin opin löytyvän 🙂
10:05
8.12.2013
Offline07:03
9.8.2010
OfflineLisää tapoja: http://www.tampereenjousiampuj…..enteko.php
07:25
8.12.2013
Offline07:58
8.12.2013
Offline06:58
5.12.2012
OfflineVielä semmoinen kysymys kun mistään en mitään tiedä että mitä jännelankaa tuohon punontaan kannattaa käyttää ja mistä kotimaisesta kaupasta tuollaista saisi järkihintaan?
Jousiammunnan TTV, Pedi archery, ynnä muut alan liikkeet. Löytyy melkein kaikilta ja tuutoreita kannattaa häiritä ja kysyä mielipidettä.
Oman mielipiteesi tulet muodostamaan noin 10 jänteenteon sisällä.
12:45
28.9.2014
OfflineMitenkäs se haarakaapeli sitten punotaankaan? 😮 Haaran loopin punos kävi askarruttamaan, sitä ei taida onnistua punomaan samalla tavalla perinteisessä jännepukissa kuin muita looppien punoksia. Pienen YouTube-selailun jälkeen löytyi "opetusvideo". Tuollaisen U-kappaleen käyttö lienee ainoa konsti myös perinteisellä jännepukilla?
19 minuutin kohdalla ihmettelin leivonpää-solmulla sidotun langan käyttöä kun sillä vedellään jännettä edes takaisin. Mikä tarkoitus tuolla touhulla on?
Onko muuten tehtaan ilmoittamat pituudet jänteelle ja kaapeleille ilman niissä olevia kierteitä vai kierteiden kanssa? Miten nuo on mitoitettu; jänteen päähän vai loopin keskelle ja millä vetovoimalla
Se myös vähän ihmetytti, että punos tehdään kierteelle vedetyn kaapelin päälle. Suorana tehty punoshan vain tiukentuisi kun kaapelia kierretään myöhemmin.
05:24
28.9.2014
OfflineMittailin Dartonin jänteen ja kaapelit muutaman kg vedolla. Ilman kierteitä jänteen pituus 1483 mm (ohjearvo 1474,8 mm). Kaapelit 897 mm (ohjearvo 892,2 mm). Mitattu jänne on uusi, kaapeleilla muutama sata laukausta ammuttu.
AMO standardin mukaisella mittaustavallahan tuossa ei ole mitään tolkkua!! Jos tuloksesta vähentää 1/4", niin sitten menee aika lähelle.
http://www.texasarchery.org/Do…..ndards.pdf
07:23
4.1.2015
OfflineTuollaisen U-kappaleen käyttö lienee ainoa konsti myös perinteisellä jännepukilla?
U-kappaleen tilalla olen käyttänyt kahta n.10 cm nuolen pätkää joissa on nokit molemmissa päissä.
19 minuutin kohdalla ihmettelin leivonpää-solmulla sidotun langan käyttöä kun sillä vedellään jännettä edes takaisin. Mikä tarkoitus tuolla touhulla on?
Ilmeiseti saadaan eri värit/langat pysymään paremmin omissa ryhmissä.
Onko muuten tehtaan ilmoittamat pituudet jänteelle ja kaapeleille ilman niissä olevia kierteitä vai kierteiden kanssa? Miten nuo on mitoitettu; jänteen päähän vai loopin keskelle ja millä vetovoimalla
Olettaisin että mitat ovat valmille jänteelle kierteellä päistä mitattuna, toki hajontaa on yllättävän paljon. Kannataa merkata hyvissä ajoin ennen jänteiden ja kaapeleiden vaihtoa pyörien asennot, vetopituus ja paunat. Näistä huomaat heti onko narujen teko onnistunut.
Se myös vähän ihmetytti, että punos tehdään kierteelle vedetyn kaapelin päälle. Suorana tehty punoshan vain tiukentuisi kun kaapelia kierretään myöhemmin.
Taitaa olla enempi makuasia, ite teen yleensa punokset kierretyn kaapelin päälle.
11:28
28.9.2014
OfflineKiitokset Terolle tiedoista! 😀
Tuo tuplanokkisysteemi kuulostaa simppeliltä. Pitänee kokeille. Löytyipä katkenneelle nuolelle hyötykäyttöä ;D
Kaapelin pituuksissa päädyin samaan päätelmään, että kierteitetyn pituus täytyy olla. Ei nuo mitat muuten täsmää..
Valokuvasin ja mittailin melkein heti kun jousen ostin, että mitkä ovat tehdasasetukset.
Laskeskelin, että kun kierteitetyn pituuden kertoo 1,006:lla, niin saa pituuden ilman kierteitä
12:41
28.9.2014
OfflineKustannuslaskelmia:
– Jännemateriaalit, joilla tekee noin 8-9 settiä (1 jänne, 2 kaapelia) 130 €, eli yksi setti noin 15 €
– Materiaalit laadukkaan jännepukin valmistukseen noin 35 €
Kun otetaan huomioon jännepukin hinta ja sen jälleenmyyntihinta, niin itsetehdylle jänne/kaapelisetille tulee hintaa noin 16-18 euroa 🙂
Paljonkos ne valmiina maksaakaan ;D
02:29
6.10.2006
Offline04:10
SJML hallitus
27.3.2011
Offline07:28
20.10.2009
OfflineEi ole ollut kirjoittelua täällä mutta heitän siitä huolimatta viestin! eilen illalla asensin taljajouseeni uudet OMA tekoset jänteen ja kaapelit! ja hyvin toimii! Ajotus kohdallaan kun poistin kolme kierrosta toisesta kaapelista ja peep on ihan paikallaan! yleensä se ei ole ongelma kun ostaa laatukaapelit mutta samalla rahalla saa lankaa en tiedä..10 en kaapelisettiin. ja omalle työlle ei tänäpäivänä hintaa laittaa. mutta sitten voi nauttia sitäkin enemmän omien käsien työn tuloksesta!!
11:01
2.10.2018
OfflineTässä Pro luokan versio jänteen teosta. Hypnoottisen nautittavaa.
Siis muutama minuutti menee kun tekee.
Â
Googlella hain jänteen teko vinkkejä ja jotenkin ne näytti niin vaikeilta, hankalilta ja erittäin työläiltä. Onneksi löytyi helpompi tyyli tehdä. Vaatii hieman koneita ja laitteita.
1 Guest(s)
Register