08:11

31.5.2011

Ulkokauden avajaiset Kauhajoella
Nyt jo kahdettatoista kertaa järjestettävä kisa pidetään tutuksi tulleella paikallaan maaliskuun alussa Kauhajoella Sahankylässä 1.3.2025. Toivottavasti saamme nauttia vielä talvisesta kelistä. Eli paikka sama: Harjuntie 51, 61850 Kauhajoki. Lumimies on myös tänäkin vuonna järjestettävän KYRÖNJOKI-cupin toinen osakilpailu.
Sarjajako viime vuosilta tuttu: vaisto, talja alle 55 paunaa ja talja +55 paunaa. Junnuille (alle 10v) ja nuorille tarvittaessa oma sarja. Tänä vuonna myös OPEN-luokka sekä ensimmäistä kertaa pitkäjousiluokka, jossa ammutaan pitkäjousella ja puukepeillä. Osanottomaksu 12€, EPJM:n jäseniltä 6€.
Miehet ja naiset ampuvat siis samassa sarjassa, jousen jäykkyys taljassa määrittää sarjan. Lisäksi vielä CUP-säännöistä poiketen yli 50-vuotiaat saavat käyttää taljasarjassa suurentavaa tähtäintä ja vanhat vaistoukot opaskoiraa. Muuten säännöt mukailevat vanhempia kunnon SJML Cup-sääntöjä: etäisyyttä mittaavaa laitetta ei saa käyttää, pääsääntöisesti yksi nuoli /eläin, matkat ovat tuntemattomia. Jos joku haluaa ampua ylimääräisen ”paikkonuolen”, niin se pitää olla selvästi erotettavissa ensimmäisestä nuolesta pistelaskun takia. Pistelasku: sisin kehä 3p., seuraava 2p., uloin 1p., muu osuma, ampumatta jättäminen tai ohilaukaus 0p.
Maksimi matkat vaistolla 25m +10% ja talja 45m +10%. Nuoret ampuvat vaistopaikoilta junnut lähempää ja tarvittaessa sovelletaan. Poikkeuksista on maininta ampumapaikalla. Jos joku haluaa raahata metrin mittaista stabia mukana, niin siitä vaan, toki voi olla osittain hankalaa maasto huomioon ottaen 🙂
Kaiken tasoiset ampujat ovat tervetulleita ja jos ampumatolppa tuntuu olevan liian kaukana, niin saa mennä ampumaan lähempää – pisteitä siitä tietenkään saamatta. Tärkeintähän ei ole voitto vaan se että saa ampua hyvässä seurassa!
HUOM!: Kiikarit mukaan, ampumatolpilla ei välttämättä ole kuvia.
Kisan jälkeen ammutaan vielä perinteisesti ”Yllytyshullu”, eli pudotuskisa missä matka kasvaa joka kierroksella.
Jos on kurakelit, niin auton voi joutua jättämään puolen kilometrin päähän josta on kyllä kuljetus.
Ilmoittautua voi paikan päällä, mutta järjestäjä toivoisi kuitenkin että porukka vähän ilmoittelisi etukäteen.
Most Users Ever Online: 540
Currently Online:
7 Guest(s)
Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)
Top Posters:
heka: 1024
Arzaan: 933
Kiul: 854
Arto_Y: 741
Pikkuhannu: 621
timo levä: 580
Piedro: 573
Mika_R: 528
Antti Saarenmaa: 463
jonex: 379
Member Stats:
Guest Posters: 0
Members: 3335
Moderators: 0
Admins: 2
Forum Stats:
Groups: 6
Forums: 37
Topics: 4562
Posts: 27131
Newest Members:
PulleaPoni, apa_02, JuhaOllo, Jousimies_75, 1juhametsamaki, tloGOAT, Rudolf87, vk00, naulapaa@hotmail.com, Christian9Administrators: ylläpitäjä: 236, Ari Kontiainen: 1090