Kauhajoen Päntäneen metsästysseura ja SJML järjestävät yhteisjahdin 9.-10.1.2010. Mukaan ovat tervetulleita Suomen Jousimetsästäjäin Liiton varsinaiset jäsenet.
Lauantaina, 9.1.2010 klo 9.00 alkavan kaksipäiväisen jahdin kohde on metsäkauris, jota metsästetään mäyräkoiria apuna käyttäen. Myös muuta luvallista riistaa saa jahdin yhteydessä ampua. Jousimiehen saaman kaurissaaliin kaatomaksun (80/50 eur) kustantaa SJML. Jahdissa mukana ja oppaina toimivat paikallisen metsästysseuran jäsenet (ruutiaseineen).
Mukaan …
08:30
15.7.2009
Offline03:34
SJML hallitus
13.1.2008
OfflineOlin itse mukana Kauhajoella. Tänä vuonna ei jousimiehille saalista tullut. Kauriita oli runsaasti ja rusakoita muutamia. Viereisen passin jousimiehelle kauris tuli noin 14 metrin päähän(mitattu askelilla), mutta vauhtia oli ollut noin 200km/h;). Mutta ei tämä epäonni ainakaan omaa intoa vähentänyt vaan päin vastoin. Ensi vuonna on päästävä mukaan. Joku edellis vuosina mukana ollut voisi kertoa tarkemmin, koska silloin jotkut ovat kuulema päässeet jopa ampumaan
1 Guest(s)
Register