08:59
17.2.2006
OfflineTäältä voi lukea testitulokset (englanniksi)uusimpien jousimallien keskinäisestä vertailusta.
http://www.archeryhistory.com/…..ryTalk.pdf
Guardian näytti olevan vahvoilla.
Mielenkiintoinen testi. Tällaisia ei ole kovin montaa näkynyt. Monta jousta kerralla testattu useiden ominaisuuksien osalta.
Paljon on näköjään painotettu jousen värähtelyä kädessä ja syntyvää ääntä. Referenssinä olisi kiinnostava tietää vastaavia arvoja pari-kolme vuotta vanhoista malleista.
Säädettävyys on jostakin syystä jätetty kokonaisuudesta, samoin vaikkapa tekniikanmaailmamainen ”kädensijan mukavuus” ja muut subjektiiviset arviot. No, nuo esitetyt ovat mitattavia, joskin voi miettiä miten paljon yksinomaan niiden perusteella kannattaa jousta ostaa.
Mitä olisi myös voinut mitata on nuolen nopeus 20-30-40 metrin päässä. Kuulemma tämä ”downrange speed” ei ole jousilla kovinkaan sama. Ja harvoin se eläin on heti jousen edessä, josta nyt nopeus mitataan.
Silti tosi kiinnostava testi – kiitos linkkivinkistä!
”Mitä olisi myös voinut mitata on nuolen nopeus 20-30-40 metrin päässä. Kuulemma tämä “downrange speed" ei ole jousilla kovinkaan sama. Ja harvoin se eläin on heti jousen edessä, josta nyt nopeus mitataan.”
Osaisitko hieman selventää tätä?
Oman vähäisen fysiikan tuntemukseni perusteella olen aina kuvitellut, että nuolen lähdettyä liikkelle sen lentoon vaikuttavat ulkoiset voimat ovat ainoastaan maan vetovoima ja ilmanvastus. Jos sama nuoli lähtee kahdesta erilaisesta jousesta samalla nopeudella samoissa olosuhteissa, niin ymmärtääkseni molemmissa tapauksissa nuolen lento on täsmälleen samanlainen. Olettaen tietenkin, että jouset ovat säädöissään, eivätkä nuolet lennä poikittain.
Lienenkö väärässä?
Varmasti olet aivan oikeassa, jos nuolet lentäisivät hyllyltä eteenpäin täysin virheettä. Juuri tuosta viimeksi mainitsemastasi asiasta olisinkin kiinnostunut. Eli pystyykö jousi viskaamaan nuolen matkaan virheettä. Jos ei, niin nuolen lennossa hukkunee energiaa turhiin ”vatkailuihin”.
Kun miettii miten eri tavoilla eri jousissa ja camien muodoissa ja rakenteissa nokin kulkemaa matkaa on yritetty suoristaa (level nock travel) ja miten oikeasti (vaakasuorassa dimensiossa) suoraan nuolen takaa milloinkin jänne työntää, niin nuolen lennossa on oletettavasti pieniä eroja.
Jos ajatellaan, että nykyisten jousten vähäisillä rungon värähtelyillä ja laukaisuäänillä on iso merkitys, niin ehkä tuostakin löytyy eroja jotka ”helpottavat” jousen valintaa?
1 Guest(s)
Log In
Register