05:07
14.8.2014
Offlinemorjes,
aiheesta on varmaan jo keskustelua ties kuinka monella saralla mutta näin äkkiseltään hausta en löytänyt juuri omiin tarpeisiin sopivaa aihetta.
Eli, hakusessa olisi parempi laukaisulaite, enimmäkseen olen kuullut positiivista lähinnä Scottin tekeleistä.
Lähtökohtaisesti oon miettinyt tuollaista kynsimallia metsästystä silmälläpitäen että olisi helpompi saada jänteelle "tilanteessa".
Oon katellut tota scottin Rhino XT:tä, mutta kysymykseksi herää että saako ko. laitteen tarpeeksi kevyeksi omaan käyttöön. Pidän itse kevyestä laukauksesta ja moni puhuu juuri tuota laitetta hyvin "jäykäksi".
Olisiko tolle vastaavaa joltain muulta merkiltä jonka saisi säädettyä kevyemmäksi ?
Muita mielipiteitä / suosituksia ?
05:33
26.7.2012
Offline09:08
10.8.2009
Offline09:26
27.5.2011
Offline10:53
27.5.2011
Offline12:33
14.8.2014
OfflineGooglettelun jälkeen jätin Scottin Silverhornin sittenkin hyllylle kun pelkäsin että liipaisu käy liiankin herkäksi kun säädettävyys uupuu, ja Pekon ohjailemana päädyin sitten tuohon uusimpaan Tru Ball Fangiin kun semmonen on tälle vuotta juuri ilmestynyt;
http://www.truball.com/fangrc.html
Katsotaan mitä kusti tuo tullessaan 🙂
05:31
10.8.2009
OfflineMeillä on kaksi tyytyväistä käyttäjää Fangille. Toisin kun Scott rhino xt tässä saa liipaisimen jopa liian herkäksi. Mutta siinä on 3 eri jousta millä herkkyyttä on hyvä säätää. Tykkään itse ampua herkällä laukaisulaitteella mutta silti käytössäni on keski jäykkä jousi. Luulisi siis pelivaraa löytyvän joka suuntaan. 😀
Millä rannekkeella se tulee sinulle?
06:43
27.5.2011
Offline05:51
26.7.2012
OfflineMulla on ollut nuo kaikki mainitut vaihtoehdot. ::)
Suosittelen Tru Ball Fangia. Siinä on paras herkkyyden säätö mitä olen nähnyt ranne laitteissa.
Ranneke siinä on todennäköisesti huono. Mutta pääasiassa se on huono kaikissa.
Äää… taas tuli meikäläisestä mainonnan uhri ;D
Pitihän tuo Fang tilata sitten testattavaksi 🙂
08:44
28.9.2014
OfflineItte tykkään peukkukoneesta. Käytössä TRU BALL Max Pro 4 ja olen ollu tyytyväinen tuohon. Saa säädettyä melko herkäksi.
Tuossa siitä parempi malli
Ammuin harrastuksen alkuaikoina rannelaitteella ja kypsyin siihen parissa kuukaudessa. Peukkulaite sopii mielestäni metsästykseen paljon paremmin. Saa olla loopissa kiinni tai sitten se on helppo sujauttaa taskuun tai vaikkapa pikalukolla kaulanauhaan.
12:23
14.8.2014
OfflineItte tykkään peukkukoneesta…
Seurakaverilla laukesi kesken vedon tommonen peukkukone takin kauluksen liepeeseen niin itellä jotenkin kasvoi kammo noita kohtaan. En sano etteikö onnistuis rannelaukasullakin mutta jotenkin pidän itse "tukevampana" kun voi liipaisinsormella varmistaa vedossa liipasimen.
09:08
27.5.2011
OfflineJuu kyllä kummallaki voi sössiä …ite ampunu aina rannevehkeillä mutta nyt ollu tommonen peukkuveheje testaukses ja kyllä taitaa jäädä rannehässäkät kaappiin ,on jotenki paljo vakaampi ampua ja ankkurointi tukevampi leukaluun taakse.
Tänään luultavasti tilaukseen oma..päädyin truball trail Boss/xboss missä leuat pyörii 360…näin ollen leuat ei väännätä jännettä
04:36
27.5.2011
Offline10:08
28.9.2014
OfflineKokeilimpa pitkästä aikaa rannelaitetta, kun tullu viime talvesta asti peukkulaitteella ammuttua. Tiiviimpää nippua vaan tulee rannelaitteella, vaikka ei piippari olekaan sille kohdallaan. Näinkö tässä on palattava entiseen, vaikka tykkäänkin enemmän ampua peukkulaitteella.
On melkein 10 cm ero osumissa korkeussuunnassa peukku- ja rannelaitteen välillä, rannelaiteella osuu ylemmäs. Saattaa johtua huonosta ankkuroinnista. Peukkulaitteella laukaisu ei lähde niin puhtaasti, vaan tulee ihme nykäisyjä joiden takia välillä karkaa tosi pahasti 😮
1 Guest(s)
Register