Jousi rikki, missä vika?|Välineistä ja tekniikasta|SJML keskustelufoorumi|jousimetsastys.fi

Avatar
Please consider registering
Guest
sp_LogInOut Log Insp_Registration Register

Register | Lost password?
Advanced Search
Forum Scope


Osuma



Forum Options



Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters
sp_Feed sp_TopicIcon
Jousi rikki, missä vika?
9.7.2012
01:59
Avatar
janifin
Vakituinen keskustelija
Members
Forum Posts: 27
Member Since:
14.5.2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Hei. Minulla on ollut pitkäjousi 5v. Viimekesänä tarjoutui vasta mahdollisuus aloittaa harjoittelu. Tälle kesälle sain hommattua  kunnon laukaisukäsineen ja metsästyskärkiä, tarkoitus oli harjoitella nyt kesällä niin paljon, että uskaltautuisin jousen kanssa jänispassiin..

 

Ja mitä sitten, no jousi meni rikki, torstaina huomasin että puulaminaattien väli irvistää 25cm matkalta kädensijasta ylöspäin, lisäksi päällimmäisessä laminaatissa on kulmassa pieni halkeama, mistä irvistys alkaa.

Mitä tämä sitten aiheuttaa, no sen, että jos jousta ei pysty korjaamaan, niin jousimetsästyksen aloitus siirtyy taas vähintään 2v eteenpäin, kunnes on rahaa hommata uusi jousi.

 

Valmistajaan olen ollut yhteydessä sähköpostiitse kysyäkseni neuvoa, mutta olisivatko lomalla kun eivät vastaa. Malttamattomana ajattelinkin kysyä mielipiteitä täällä, liekkö jousta mitään mahdollisuutta kursia kokoon?

Ja sitäkin tärkeämpi kysymys: Mistä tämä rikkoontuminen mahtaa johtua? Jousella ammutta alle 500 nuolta, ehkä 300 nuolta on aika lähellä totuutta, jousi on minulle mittojen mukaan tehty reilu 40# jäykkyydellä, ja olen virittänyt sen aina viritysnarulla, kolhujakaan siinä ei ole, koska olen ampunut sillä vain takapihalla eikä se ole koskaan tippunut. Onko vika ollut säilytyksessä, vai missä? Voiko rikkoontuminen johtrua käytön puutteesta, kuten esim kenkien pohjien kohdalla?

 

Kunhan ostan joskus uuden jousen, en haluaisi että sekin rikkoontuu 300 nuolen jälkeen, muuten tämä on liian kallis harrastus. Siksi olisi mukava saada selville rikkoontumisen syy.

9.7.2012
02:14
Avatar
Sparrow
Jyväskylä
Vakituinen keskustelija
Members
Forum Posts: 39
Member Since:
16.11.2010
sp_UserOfflineSmall Offline
11115sp_Permalink sp_Print

Säilytyksessä on ollut vikaa luultavasti. Mikä merkki & malli mahtaa olla kyseessä?

9.7.2012
03:50
Avatar
Pikkuhannu
Tikkakoski
Vakituinen keskustelija
Members
Forum Posts: 621
Member Since:
10.8.2007
sp_UserOfflineSmall Offline
11116sp_Permalink sp_Print

Ja missä säilytetty, ilmeisesti ei kuitenkaan jänne ole paikallaan säilytyksen aikana?

 

Joskus näitä rikkoontuu, huonot liimat välissä tms, harvemmin kai kuitenkaan customjousissa.

9.7.2012
07:26
Avatar
janifin
Vakituinen keskustelija
Members
Forum Posts: 27
Member Since:
14.5.2010
sp_UserOfflineSmall Offline
11117sp_Permalink sp_Print

Sparrow kirjoitti:

Säilytyksessä on ollut vikaa luultavasti. Mikä merkki & malli mahtaa olla kyseessä?

 

janifin vastaa: En viiti tässä paljastaa merkkiä/mallia ettei tule sanomista.

 

Säilytetty virittämättömänä huoneen lämmössä vitriinin päällä, lapojen ja kahvan varassa siten, että lapojen kärjet osottavat ylöspäin (moderni muotoilu).

10.7.2012
05:32
Avatar
Iivana
Vakituinen keskustelija
Members
Forum Posts: 197
Member Since:
2.11.2009
sp_UserOfflineSmall Offline
11118sp_Permalink sp_Print

Ongelma todennäköisyys kasvaa, kun jousen jäykyys kasvaa, yleensä yli 65 paunaa. Kyseessä on kuitenkin hyvin tavanomainen vetojäykkyys jonka rakentajalla on varmasti kokemusta kyseisen vahvuisen jousen rakentamisesta valitulla designilla.

Mitä puuta lapojen alla? Ja onko puulaminaatin ja lasikuitulaminaatin välissä koristepuuviilu (esim laminaatit vaahteraa, ja koristeviilu esim zebranoa tms.)?

Jos saisi mahdollismman tarkan lähikuvan siitä, mistä irvistys alkaa ja yleiskuvan irvistyksestä. Oltaisiin paljon viisaampia.

Joitakin mahdollisia syitä:

– Kolautus, josta lasikuituun tullut heikko kohta eikä sitten ole jaksanut pitää puuta kasassa. Tällin pitää kyllä olla sellainen, että sen huomaa kuidusta, että siinä on iskemä.

– Selkälasikuitu hiottu reunaltaan liian pyöreäksi joilloin lasikuitu on kaventunut selästä sen verran, että vetorasitus kohdistuu liiallisena puulaminaatin reunaan. Tämä erityisesti, jos puu on hajaputkiloista ja pystysyistä, esim edgegrained jalava.

- Pystysyisen laminaatin kevätpuun (putkilot) osuus liian suuri, tai siihen kohdistuu paikallisesti liian suuri rasitus erityisesti reunaosassa.

- Lapa taipuu liikaa irvistyksen alkukohdasta, jolloin siihen tulee liian suuri paikallinen rasitus.

– Liima on pettänyt. Puuhun jäänyt ko. kohtaan rasvaa, öljyiset puut todella vaikeita liimata. Liimapettoon voi olla syynä myös liian suuri paikallinen lämpörasitus, jotkut epoksiliimat eivät kestä 70-80 astetta enempää. Yleensä kuitenkin jousissa käytetään parhaita epoksiliimoja, mutta eivät nekään mahdottomia kestä. Tämän takia jousta ei saisi jättää esim. autoon kuumana aurikoisena päivänä. Liiman tarttumisen kannalta puun pinnan pitää olla rasvaton, kuiva pölytön ja hiontakarhennus pitää tehdä juuri ennen liimausta ettei puun pinta ”ilmastu”. Lisäksi epoksilla puristus ei saa olla liian luja, liimaa pitää jäädä saumaan sopivasti, muuten tulee heikko sauma.

En ole mikään lasikuitulaminaattijousten rakentelun expertti, mutta laminoituja on tullut rakennettua muutamia puusta ilman kuitua. Hajoamisista on siis kokemusta.

Mutta kuten sanottua, laita kuvia niin tiedetään.

Ihan varmaan valmistajaa kiinnostaa, ainakin minua kiinnostaisi. Uskon, että saat kiinni. Ainakin kaksi tuntemaani suomalaista kustomjousien valmistajaa on hyvinkin kiinnostuneita jousistaan. Tämän sanon nimerkillä ”testiampuja”.  Näitä tekemällä ei suomessa elä, jotenka melko varmasti on muita kiireitä, kun näitä tehdään leipätyön ohessa.

10.7.2012
12:12
Avatar
janifin
Vakituinen keskustelija
Members
Forum Posts: 27
Member Since:
14.5.2010
sp_UserOfflineSmall Offline
11127sp_Permalink sp_Print

Miten tähän foorumiin lisätään kuva? Täysin erilainen systeemi kun muilla foorumeilla. Kysyy kuvan osoitetta, ja mulla kuvat on tietokoneella omissa tiedostoissa.

10.7.2012
12:19
Avatar
Arto_Y
Oulu
Vakituinen keskustelija
Members
Forum Posts: 741
Member Since:
18.3.2008
sp_UserOfflineSmall Offline
11129sp_Permalink sp_Print

janifin kirjoitti:

Miten tähän foorumiin lisätään kuva? Täysin erilainen systeemi kun muilla foorumeilla. Kysyy kuvan osoitetta, ja mulla kuvat on tietokoneella omissa tiedostoissa.

Itse asiassa käytäntö on aika yleinen. Kuva pitää ensin ladata nettiin toiselle palvelimelle, josta se linkitetään Lisää kuva -toiminnolla tänne, jolloin se tulee näkyviin. Voit käyttää maksuttomia palveluita, kuten http://www.imageshack.us. Toinen aika yleinen taitaa olla kuvablogi.com

Ideana tuossa on kai se, etteivät foorumin kuvat vie tilaa foorumin palvelimelta, eivätkä siten aiheuta lisäkustannuksia foorumin ylläpitäjälle.

10.7.2012
03:27
Avatar
janifin
Vakituinen keskustelija
Members
Forum Posts: 27
Member Since:
14.5.2010
sp_UserOfflineSmall Offline
11133sp_Permalink sp_Print

Luovutan. Minun taidoilla ei lisästä kuvia tälle foorumille.

 

Voin laittaa vaikka Iivanalle kuvia sähköpostitse jos kiinnostaa vilkasta?

10.7.2012
07:34
Avatar
Iivana
Vakituinen keskustelija
Members
Forum Posts: 197
Member Since:
2.11.2009
sp_UserOfflineSmall Offline
11147sp_Permalink sp_Print

Jep.

16.8.2012
11:43
Avatar
janifin
Vakituinen keskustelija
Members
Forum Posts: 27
Member Since:
14.5.2010
sp_UserOfflineSmall Offline
11654sp_Permalink sp_Print

Vika löytyi. Valmistaja soitti ja vika on ollut materiaalissa. Homma meni hyvin ja jousi takuuseen. Smile

Forum Timezone: Europe/Helsinki
Most Users Ever Online: 540
Currently Online:
Guest(s) 20
Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)
Top Posters:
heka: 1024
Arzaan: 933
Kiul: 854
Arto_Y: 741
Pikkuhannu: 621
timo levä: 580
Piedro: 573
Mika_R: 528
Antti Saarenmaa: 464
jonex: 379
Member Stats:
Guest Posters: 1
Members: 3353
Moderators: 0
Admins: 2
Forum Stats:
Groups: 6
Forums: 37
Topics: 4592
Posts: 27179
Newest Members:
Heikki H., Tii, Randaaz, sofiawiayz, liamdcrip, AliaWaite, TommiPKM
Administrators: ylläpitäjä: 236, Ari Kontiainen: 1116