07:38
20.4.2011
OfflineMoi eli olis seuraavanlainen kysymys kaikille vaistojousella ampujille.
Onko normaalia että sulat alkaa kulumaan, niin että se sulka joka on kosketuksissa hyllyyn lähtiessään, syöpyy.
Vai onko mulla vain se nokin asento jotenkin huono? voi olla että vaikea kenenkään yrittää auttaa kun jousta ei ole nähnyt, muttakun ihmetyttää ku sulkia kuluu niin nopealla tahdilla..jousi on muuten samick deer master 60#
Kiitos vastanneille.
05:16
31.1.2006
OfflineSulat kuluu aikaa myöten aina mutta jos kaikki on OK, ne kuluvat suurinpiirtein tasaisesti. Jos jokin sulka kuluu nopeammin on se merkki siitä että se osuu lähtövaiheessa jouseen, mikä on virhe.
Syitä voi olla monia esim. nuoli on liian jäykkä, nokin paikka virheellinen, nuolihylly lian leveä yms.
Itse tappelin saman ongelman kanssa aikanani, ongelma ilmeni kun ammuin paperitestiä, vaikka säädin nokinpaikka mitenkä nuolen pyrstö hyppäytti nuolta siten että paperin mukaan näytti siltä kuin kuin nokinpaikka olisi ollut ylhäällä. Lopuksi ammuin testin siten että kukkosulka oli jousta kohti, jolloin testi onnistui loistavasti. Näinkin voi ampua, mutta itse testailin nokin asentoa suhteessa sulkiin ja löysin asennon, missä alunperin alaviistoon osoittanut sulka osoittaa suoraa alaspäin, olevan minulla paras.
Sen jälkeen nuoli on ohittanut jousen rungon puhtaasti ja sulatkin on kuluneet tasaisesti.
(ps Ammun vasemman kätisellä jousella ja sulituksen kierre on oikealle, kuten yleensä. Vasemmalle suuntautuneessa kierteessä ei tätä ongelmaa ollut, vaan nuolet toimi hyvin heti alussa).
06:05
11.7.2007
OfflineTerve…
Yleensä sulkien tulisi pysyä kunnossa pitkäänkin jos nuoli sopii jouseen ja jousi on muutoin tikissä. Itsellä tulisi mieleen joko väärä spine nuolessa mahd. Liian jäykkä nuoli. Voisit myös kokeilla jänne välin säätämistä. Kuuntele joustasi kun ammut, eli pitääkö ääntä. Mikäli kuulet kolahduksen laukastessa niin silloin nuoli ottaa jouseen kiinni lähtö vaiheessa eli nuoli ei ohita jousta kuten sen kuuluisi tehdä…tätä kolahduksia voi kokeilla poistaa mm. Jännevälin säädöllä tai kokeilemalla muutamaa eri jäykkyistä nuolta. Eli vaisto jousikin vaatii omat säätönsä sekä toimivat nuolet (sopiva spine, sopiva pituus yms.)
Olli
07:46
9.8.2010
OfflineHommasin itselleni myös pitkänjousen (Falco Trophy) ja nyt testailen nuolia siihen. Treeninuoliksi ostin hiilarit (Axis ST):
– Spine 600
– Veto ~ 27 tuumaa
– Nuolen pituus 29″ tai 30,5″ (molempia on)
– Paunat ~ #52 tuolla vedolla
Paperitestiä en ole kokeillut, vain kasa-ammuntaa. Joskus osuu Ok mutta toiste taas hajottaa pahasti – oletan että nykykokemuksella miehessä vika.
Spine on valittu Eastonin taulukon mukaan – mutta ainakin tähtäinampujat sanovat ettei niihin ole luottamista.
Sulat ovat 3″ luonnonsulkaa, laukauksia nyt noin 40/nuoli eikä mitään jälkiä.
Kommentteja jäykkyydestä ja muusta?
-Harri
10:08
31.1.2006
OfflineVoisit koittaa sitä jäykkyyttä sulattoman nuolen testillä.
Muutenkin säätämisestä kirjoitettu artikkeli kannattaa lukea:
http://www.jousimetsastys.fi/w…..tamisesta/
12:14
19.12.2010
OfflineEn tiedä noiden Falcojen laatua muuta ainakin Samicin samankin mallin jousissa näkyy olevan eri syvyisiä ikkunaleikkauksia ja se kun vaikuttaa nuolen jäykkyyteen samoin kuin miten jänne ”iskee” linjassa leikkaukseen nähden. Jos jänne on n puoli nuolen halkaisijaa ”ulkona” ikkunaleikkauksen pohjasta voi käyttää jäykempää nuolta kuin että se olisi samassa linjassa tai jopa ”sisällä” ikkunaleikkauksessa.
Jos ”klo 17.00:n” sulka kuluu niin nokinpaikka on alhaalla. Jos se on kohdillaan tai sitten korjaamisen jälkeen kuluminen ei lopu niin sitten nuoli on vähintäänkin pykälän liian jäykkä. Parin pykälän liiallinen jäykkyys näkyy jo nuolen lennossa vähän reilummallakin ikänäöllä 
Nuolen sopivuutta pystytään säätämään myös sen pituudella ja kärjen painolla mutta niillä ei kovin karkeita virheitä pystytä korjaamaan. Nuolen jäykkyyteen ammuttaessa vaikuttaa vekkulisti myös sormiote – jänne sormenpäillä sallii hieman jäykemmän nuolen kuin että jänne olisi ekan nivelen pohjassa.
Säätö on siis sekä jousi että ampujakohtainen.
12:43
20.4.2011
Offlinemoi, joo luonnonsulat löytyy ja itsekin hieman epäilin nuolien jäykkyyttä, (easton excel 340)
tosiaan aina se sulka kuluu joka on tavallaan jousta vasten, ja sulka alkaa kulumaan heti ensimmäisen ammunnan jälkeen.
Pitää ampua tuo paperitesti ja katsoa, että miltä näyttää. oliko se suurin piirtein näin, jos sulkien jäljet tulee vasemmalle on nuoli liian löysä, jos oikealle niin liian jäykkä, jos ylös on nokin paikka liian alhaalla, alas niin liian ylhäällä.
siisti reikä=kaikki kunnossa.
12:53
19.12.2010
Offline05:06
31.1.2006
OfflineKarkeimmat virheet näkee ihan silmälläkin nuolen lennossa. Jos ei itse näe, niin pyytää kaveria sivusta katsomaan. Ylö-alas vaappumisen näkee kohtuu selvästi ja nokin paikkaa säätämällä hommasta selviää. Tuo Praudan kirjoittama artikkeli on aika tyhjentävä juttu ja sen mukaan kun menee, niin hyvä tulee. Sulattoman nuolen testillä aloitat, paperitesti on herkkä ampujan virheille ja vaatii hyvää tekniikkaa.
12:21
20.4.2011
OfflineMoro, tuli nyt sitte aukastua tämä vanha osio muttakun ongelmat jatkuu edelleen…Pari pv sitten tuli Beman mfx classic 400 nuolet postista ja rupesin tekemään sulattoman nuolen testiä..no aikani ammuin ja nuolet veivät kokoajan oikealle eli nuolet osoittautuivat liian notkeiksi. Noh leikkasin sitten pikkuhiljaa nuolista pituutta pois kunnes pääsin lähelle tavoitetta, leikkasin nuolet 28,5 tuumaan ja nyt kun sulitin nuolet, niin nuolet lentää miten sattuu? mikä voi olla vikana? Nuolissa 125grainin päät ja 75gr hit insertit…
05:20
11.7.2007
Offline06:20
14.2.2006
OfflineJoo siis kuten Kiul tossa sanoikin niin, sekä sulattoman, että sulallisen nuolen pitää olla pituudeltaan ja painoltaan yhtenevät.. Muutoin sulattoman nuolen testillä ei saa keppiä lentämään hyvin. Lisäksi olethan lisännyt sinne sulattoman nuolen perään teippiä sulkien painon verran?
Sulattoman nuolen lennosta näkee usein silmämääräisesti tapahtuuko siinä jotain heittoa sun muuta. Tärkeää olisi siis saada sulaton nuoli lentämään mahdollisimman suorassa.
08:10
15.7.2009
Offline10:58
15.7.2009
Offlineoejpeura kirjoitti:
Nokinpaikka säädetään nuolen lennon perusteella ei siinä tarvi jännevälimittaa. Jännevälimitalla tarkkailaan jännevälin ja nokin paikan pysymistä oikealla paikallaan, sekä karkea säädetään jänneväli.
Niille, joilta puuttuu absoluuttinen mittasilmä jännevälimitan pystysuuntainen mitta-asteikko tuo helpotusta nokinpaikan korkeuden tarkkailuun ja auttaa myös nokinpaikan toistettavassa asettamisessa jos käytössä on useampia jänteitä. Suosittelen.
08:23
15.7.2009
Offline10:30
19.12.2010
OfflineEi liity kunnolla sulkien kulumiseen mutta olen ollut havaitsevinani että jenkeissä menestyvät ( ? ) vaistoampujat käyttävät muovisulkia myös hyllyttömissä jousissa. Onkohan kukaan kokeillut sitä ihan kunnolla.
Omaa pitkäjousimallia on tullut välillä koeammuttua muovisulilla mutta pikaisesta koeammunnasta ei ole muuta mielikuvaa kuin että niputtaa se näilläkin ja välillä jopa paremmin kuin luonnonsulilla.
Archer paradoxihan lyö tai vääntää, vai mitä se nyt sitten tismalleen tekeekään, sopivan nuolen heti jönteeltä irtoamisen jälkeen irti jousesta jolloin saattaa olla ettei sulan muovisuudesta ole haittaa…?
1 Guest(s)
Register
