07:51
11.7.2007
OfflineOnneksi kyseinen jousityyppejä koskeva juttu viimeisimmässä riistalehdessä oli laitettu sille kuuluvalle palstalle jossa se nyt oli. Olihann siinä asiaakin jkv. mutta huomaa kirjoittajan tosiaankin olevan aloitteleva jousimetsästäjä mikä sallittakoon..Ilmeisimmin juttu oli provokaatiota joihinkin aiempiin kokemuksiin liittyen mutta toivottavasti nyt ei kuitenkaan näin huonoissa väleissä kuljeta jousityyppien välillä vaikkakin kaksi liittoa näinkin pienessä valtakunnassa/ lajin parissa on päässyt syntymään. Ilmeisimmin moni seikka vaikuttaa uusien jousimetsästäjien mielikuvaan tästä hyvästä lajista koska uudella jousimetsästystä aloittelevalla on muodostunut noinkin vahva/ osin virheellinen käsitys asiasta. Jutun kirjoittaja on toki marginaalinen osa lajin harrastajista mutta toivottavasti kyseinen kanta ei ole yleinen käsitys asioista.
Edellisessä jäkkärässä Kaitsu puhui paljon asiaa menneistä ajoista sekä tilanteen nykykäänteistä…toivottavasti tajuamme korjata sitä kolmannen vuosikymmenen satoa järkevästi ja hyvässä hengessä..sillä ei meitä liikaa ole asiaamme ajamassa.
Olavi Pennanen
VSJM Pj
SJML:n jäsen/ tutor
PML: n jäsen/ metsästysvastaava
09:32
11.7.2007
OfflineTotta , koulukuntaeroja on niin kuin kaikissa muissakin lajeissa ja kuuluukin olla jotta asioita voitaisiin puida/ kehittää mahdollisimman monipuolisesti ja kaikkien näkökanta huomioon ottaen. Tärkeintä kuitenkin on, jota ajoin takaa aikaisemassakin viestiisäni, että asioista voitaisiin puhua järkevästi ja FIKSUSTI ( AIKUISMAISESTI ). Tämä on mielestäni ehdottoman tärkeä muistaa jokaisella jousimetsästys asiaa ajavalla ja varsinkin suuremmalle yleisölle esiin tuodessaan!!!! Ylilyöntejä on varmaan tullut puolin jos toisinkin aikojen saatossa mutta olisiko jo aika viisastua ja kehittää yhteistä asiaa järkevästi. Jospa uusi vuosikymmen ja uudet tuulet puhaltaisivat pois vanhat pölyt….ainakin näin toivon kaikkien jousimetsästäjien puolesta.
Olavi
03:10
17.2.2006
OfflineNo niin. Jos tuo Riista-lehden kirjoitus ei ollut provokaatioksi niin ei sitten mikään.No, minä tapani mukaan provosoidun.
Pari asiaa. Ensinnäkin tuollaista oman porukan (jousimetsästäjät) haukkumista välineiden perusteella ei pitäisi tapahtua. Kaikilla välineillä saa saalista ja pystyy ampumaan yhtä tarkkoja laukauksia. Harjoituksesta kiinni.
Sitten aika rohkeaa väittää, että perinnejousella metsästää köyhät. Ei ne nyt niin halpoja ole… Ja halvin Pse:n taljapaketti maksaa yhtä paljon kuin osa Samickin vastakurveista. Ja sitten vielä itse kirjoittaa ”huippujousista varusteineen”, ja vertaa sen enempää ajattelematta perinnejouseen. Tottakai Bowtech Destroyer on kalliimpi kuin se Samickin perus vasakurvi. Ja on niitä vastakurveja/pitkäjousiakin mitkä maksaa toista tonnia..
Huvittavaa oli kohta, jossa hän vertailee kaksi/kolmiteräisiä leikkureita (kolmiteräsillä isompi haavakanava?) ja sitä, että liukas(alumiini/hiilikuitu?) nuoli on parempi kuin puinen (mikä hänen mukaansa ilmeisesti jarruttaa..). Käsittääkseni se terä tekee siellä edessä haavaa joka on isompi kuin nuolen runko…
Ihme ääripään meuhkaaja taas liikenteessä. Tietty jokaisella on oikeus mielipiteeseensä. en sitä kiellä. Sillä sananvapaudella minäkin täällä kirjoitan, ja totean Riista-lehden jutun kirjoittajan vatipääksi.
-Aleksi Ahlqvist
Ps. Metsästän taljajousella ja silti sydämistyin jutusta kohtuu paljon..
03:32
18.3.2008
OfflineTässähän alkoi kiinnostaa tuo Riista-lehden juttu. Pitääpä hommata se jostain.
Siitähän ei pääse mihinkään, että on hyvin valitettavaa, että meillä on nykyään kaksi lajiliittoa yhden sijaan. Porukka on yhteensäkin sen verran pieni, että tällainen sirpaloituminen olisi ollut parempi välttää. Mahdollisten ristiriitojen näkyvä julkituominen ei varmasti ole lajille hyväksi, en tiedä, oliko Riista-lehden jutussa sitten kyse tuollaisesta.
Jos asiaa ajatellaan ruohonjuuritasolla, en oikein osaa kuvitella, että eri jousityyppien käyttäjien kesken olisi yleensä mitään ristiriitaa. Päinvastoin, uskoisin että kumpaakin kiinnostaa myös se erilainen jousityyppi. Esimerkiksi meidän paikallisseurassa äkkiä laskien ainakin 20% jäsenistä käyttää sekä perinne- että taljajousta.
03:42
11.7.2007
OfflineMinä komppaan edellistä täysin rinnoin…tätä vastakkain asettelua ei minäkään voi ymmärtää. Itse olen päätynyt ajatukseen, että vuosia sitten sattuneet henk. kohtaiset riidat/ eriävät näkemykset yms. sotkevat vielä tänä päivänäkin tämän pienen porukan hyvää toimintaa. Kuten edellä viittasin niin ” Jospa uusi vuosikymmen ja uudet tuulet puhaltaisivat pois vanhat pölyt….” tämän ed. mainitun voi kukin ymmärtää miten haluaa.
Olavi
04:04
En itse ole vielä lukenut kyseisen henkilön kirjoitelmaa, mutta teidän viestien perusteella en edes välttämättä halua 😉
Onhan se itsestään selvää, että ei pitäisi mitään eroja tehdä jousityypistä riippuen. Omassa seurassa ainakin on oikein mukava ampua itse pitkäjousella taljajousi ihmisten kanssa, yksi aloitti uudelleen ja yksi osti oikein itseltäni vara jouseni pois, koska halusi välillä ampua vaistolla…vissiin kiinnostus heräsi meikäläisen ampumisia seuratessa ja totesi,että onhan tämä hauskaa puuhaa. On omasta mielestäni positiivinen kokemus puolin ja toisin, että löytyy erillaisia jousityyppejä.
Olen myös huomannut, että lehti jutuissa jne..puhutaan yleensä taljajousista ja se rinnastetaan jousimetsästykseksi. Ei pahemmin vaistojousista puhuta, mutta onneksi meillä on myös erikseen Perinnejousimetsästäjäin Liitto olemassa ja onkin ajanut perinnejousi asiaa todella hienosti eteenpäin erilläisissä messuissa jne…
-Sebbe-
SJML on koko historiansa ajan pitänyt esillä kaikkia Suomessa metsästykseen sallittuja jousityyppejä.
Vaistopuolen juttujen vähäisyys liiton lehdessä/netissä johtuu siitä, että sellaisia juttuja tarjotaan todella vähän. Se liittynee siihen, että vain pienempi osa meistä metsästää vaistojousilla. Kannustan vaistolla metsästäviä kirjoittamaan enemmän – tilanne on näin helposti korjattavissa.
Myös messuilla ja muissa tilaisuuksissa SJML pitää kaikkia jousityyppejä esillä, niin materiaaleissa, esittelykojuissa, yleisöammutuksessa kuin näytöksissäkin. Tietysti niissä puitteissa mitä paikalla oleva vapaaehtoisjoukkomme itse hallitsee. Mikäli havaitsette, että SJML:n kommunikoinnissa tapahtuu ”harha-askeleita” tässä suhteessa, pyydän ilmoittamaan asiasta.
Mitä tulee SJML:n ja PML:n välisiin ”hiertäviin kiviin”, niin tunnetuin erilainen näkemys taitaa koskea mahdollisen ampumakokeen tarpeellisuutta (kun metsästettäisiin vielä nyt saavuttamattomissa olevaa, isompaa riistaa). Näen sen itse tarpeelliseksi, kuten olen tuonut aikaisemminkin esille. Siinä asiassa olen siis samaa mieltä Arto Määtän kanssa – jos kohta monesta muusta artikkelin yksityiskohdasta en olisikaan.
Ari Kontiainen
pj, SJML
07:08
Ari kirjoitti:
SJML on koko historiansa ajan pitänyt esillä kaikkia Suomessa metsästykseen sallittuja jousityyppejä.
Vaistopuolen juttujen vähäisyys liiton lehdessä/netissä johtuu siitä, että sellaisia juttuja tarjotaan todella vähän. Se liittynee siihen, että vain pienempi osa meistä metsästää vaistojousilla. Kannustan vaistolla metsästäviä kirjoittamaan enemmän – tilanne on näin helposti korjattavissa.
Myös messuilla ja muissa tilaisuuksissa SJML pitää kaikkia jousityyppejä esillä, niin materiaaleissa, esittelykojuissa, yleisöammutuksessa kuin näytöksissäkin. Tietysti niissä puitteissa mitä paikalla oleva vapaaehtoisjoukkomme itse hallitsee. Mikäli havaitsette, että SJML:n kommunikoinnissa tapahtuu ”harha-askeleita” tässä suhteessa, pyydän ilmoittamaan asiasta.
Mitä tulee SJML:n ja PML:n välisiin ”hiertäviin kiviin”, niin tunnetuin erilainen näkemys taitaa koskea mahdollisen ampumakokeen tarpeellisuutta (kun metsästettäisiin vielä nyt saavuttamattomissa olevaa, isompaa riistaa). Näen sen itse tarpeelliseksi, kuten olen tuonut aikaisemminkin esille. Siinä asiassa olen siis samaa mieltä Arto Määtän kanssa – jos kohta monesta muusta artikkelin yksityiskohdasta en olisikaan.
Ari Kontiainen
pj, SJML
Anteeksi…ei ollut tarkoitus mitenkään vähätellä SJML:än panosta edellisessä viestissäni, tiedän, että täällä ihmiset tekevät töitä asian eteen.
Jokaisella seuralla on kyllä omat näkemykset asioista, onneksi ollaan kaikki aikalailla samoilla aaltopituuksilla vaikka joitain eroavaisuuksia löytynee. Itse esim. olen sillä kannalla, että ampumakoe olisi suoritettava jos aikoo esimerkiksi hirven ja karhun perään lähteä sekä ei omasta mielestäni olisi yhtään huono asia lisätä IBEP-kurssi pakolliseksi.
Kirjoittelu olisi kyllä tarpeen, mutta en ole kauhean hyvä siinä. Itse tykkään kyllä opettaa ja neuvoa joko henkilökohtaisesti tai sähköposteilla sitäkin enemmän.
12:29
21.11.2008
Offline”Kirjoittelu olisi kyllä tarpeen, mutta en ole kauhean hyvä siinä. Itse tykkään kyllä opettaa ja neuvoa joko henkilökohtaisesti tai sähköposteilla sitäkin enemmän.”
Sebben yllä olevaan kommenttiin kirjoittelusta sen verran, että eikun kynä ”kauniiseen käteen” ja juttua värkkäämään! Kyllä päätoimittaja jutut oikolukee, ettei lehteen pääse hirveitä ”kirotusvireitä”!
Olisihan tuo jo aikakin saada vaistojuttujakin Jäkkärään!
12:52
18.3.2008
OfflineLuin jutun ja olihan se monin paikoin tarkoituksellisen kärjistetyn ja provosoivan oloinen.
Mietin muun muassa väitettä vaistojousen suosituimmuudesta nuorten, harrastusta aloittavien keskuudessa, onko näin? Vai johtuuko näkemys siitä, että Rovaniemen porukassa (NJM) vaistojousi on tietääkseni keskimääräistä suositumpi ja jutun kirjoittajakin näkyi olevan samalta paikkakunnalta.
Tässäpä pari aika vastaavaan tyyliin kärjistettyä kirjoitusta toisesta, vaistojousen käyttäjien näkökulmasta (sen kummempaa jousityyppisotaa lietsomatta
):
http://www.luonnossa.net/Jousi…..munta.html
http://www.perinnejousi.fi/kes…..71665f6ebd
Sinänsä itselle sopivan jousityypin valinta on mielestäni tärkeä asia ja siitä on saatava puolueetonta, asiallista tietoa. Itse päädyin perinnejousia ihailtuani kuitenkin taljajouseen, mikä on osoittautunut minulle realistiseksi ratkaisuksi ottaen huomioon, paljonko minulla on mahdollisuus käyttää aikaa harjoitteluun.
02:37
Arto_Y kirjoitti:
Luin jutun ja olihan se monin paikoin tarkoituksellisen kärjistetyn ja provosoivan oloinen.
Mietin muun muassa väitettä vaistojousen suosituimmuudesta nuorten, harrastusta aloittavien keskuudessa, onko näin? Vai johtuuko näkemys siitä, että Rovaniemen porukassa (NJM) vaistojousi on tietääkseni keskimääräistä suositumpi ja jutun kirjoittajakin näkyi olevan samalta paikkakunnalta.
Voi hyvin olla, että joissain seuroissa vaistojousi on suositumpi, mutta lähes joka seurassa löytyy enempi taljajousia kuin vaistojousia.
Oma näkemys vaistojousien vähäinen suosio nuorien saralla on varmaan se treeni määrä mitä tarvitaan ja vielä siihenkin päälle se kuinka paljon joutuu ylipäätänsä ampumaan, että saa kanssa taitoja ylläpidettyä.Nykypäivän meno on niin hektistä, pitää vaa karsia jostain itselleen aikaa jos aikoo vaistolla ampua/metsästää. Itse aloitin vaistolla ja olenkin pysynyt vaistossa vaikka olenkin vasta parikymmentä vuotta vanha.
03:24
11.7.2007
OfflineArto olikin kaivellut esiin näitä vanhoja juttuja joihin itsekin aiemmassa lausunnossani viittäsin seuraavasti…”Ylilyöntejä on varmaan tullut puolin jos toisinkin aikojen saatossa
mutta olisiko jo aika viisastua ja kehittää yhteistä asiaa järkevästi”???
Edelleen totean samaa….vieläkö näitä kaivellaan esiin uudelleen ja uudellleen ja samalla siten käytetään verukkeena uusille yhtä provosoiville jutuille..mielestäni harhaan mennään ja rajusti ja valitettavasti meidän kaikkien jousimetsästäjien kustannuksella.
Olavi
04:30
2.11.2009
OfflineNuo jutut nyt voi jättää huumorilla omaan arvoonsa.
Yleensä ottaen: Semmoisilla ihmisillä jotka ottavat itsensä ja asiansa liian vakavasti, on taipumus fanaattisuuteen.
Vapaasti mukaillen: Mikään ei ole niin täkeää kuin puutarhan hoito, ja onko sekään loppujen lopuksi niin tärkeää?
Terveisin nimim. Kolmella erilaisella jousityypillä ampuva metsästäjä. Ja jokaisella jotain saanutkin.

04:42
Olavilla on oikein hyvä pointti edellisessä viestissään. Mutta selventäisitkö ellen ole aivan hakoteillä nytten.
Olisiko tarpeen, että jousimetsästäjien kesken (näin tulisin enemmän näkökulmia otettua huomioon) pitäisi saada uusia ajatuksia,ideoita, parempaa ja positiivistä näkyvyyttä mediassa, joka vaikuttaisi ihmisten suhtautumista jousimetsästykseen ja viimeisenä, mutta ei vähäisempänä laki asioita eteenpäin.
Näitä asioita on puitu jo paljon muualla foorumissa xxxx kertaa, mutta näissä on parantamisen varaa. Jokainen nyt pystyy omalta osaltaan vaikuttamaan jousimetsästyksen tulevaisuuteen tavalla jos toisella. Lähtien siitä miten käyttäydyt jos joku ihminen tulee utelemaan esim. metsästysreissulla tai omalla treeni paikalla=jutustelu ja eikä visko niitä nuolia toisten pihoille sekä viimeisenä jos ympäristössä on lenkkeilijöitä,koirien ulkoiluttajia niin kertoo, olen ampumassa tuolla, että voisitko käyttää jotain muuta reittiä tai sitten itse siirtyy muualle.
Saattaa ylhäällä mainittu asia vaikuttaa ”tyhmältä”, mutta tämä on sitä perusasiaa, joka vaikuttaa ”ei metsästävien” ihmisten muistikuvaan jousimetsästyksestä.
-Sebbe-
06:15
2.11.2009
OfflineEi se pienimuotoinen työ ole ollenkaan vähäpätöistä. Sitä tehdään omalla naamalla omalla paikkakunnalla päivittäin. Ainakin pienimmillä paikkakunnilla.
Paikkakunnilla, joissa ei ole paljon jousimetsästäjiä niin se yhden ihmisen toiminta saattaa antaa paljon. Toisaalta yksikin ”kouho” voi tehdä lyhyessä ajassa paljon hallaa.
Paikallis- ja alueradiot sekä paikallislehdet on hyviä kanavia.
Kaikkein parasta vakavasti otettavan viestin perillemenossa on, jos olet muutenkin tunnustettu ja pystyvä pyyntimies. Silloin on hyvin vaikea leimata hommaa millään tavalla. Lisäksi olet jo tavallaan ”porukan” sisällä ja osaat puhua siellä puhuttua kieltä.
07:24
2.11.2009
OfflineAlan lehdistä Riista ja Rekyyli on semmoisia, ettei niillä paljon ole ainakaan itselle annettavaa. En ole niin loputtoman kiinnostunut noista uusimmista hilavitkuttimista. Olen kyseisiä aviiseja joskus selaillut ja todennut, että tietämys luonnosta ja sitä kautta lisäpotku luonnokirjan lukemiseen ja metsästykseen ei lisäänny ainakaan Riistaa lukemalla. Kaliiberia on tullut luettua ehkä vähän enemmän, mutta en ole ”niin” kiinnostunut aseista, että jaksaisin sitäkään säännöllisesti lukea.
Tähän on pakko kertoa yksi hauska tarina ”Aselehtien suurkuluttajasta”. Oltiin kertausharjoituksissa Rovajärvellä, ja ammuttiin tarkkuuskivääri 85:lla. Matkat oli pääsääntöisesti 600 ja hiukka yli, mutta oli siellä muistaakseni 795 tai 810 metriä yksi taulu ja sitten niitä oli vielä 1200 metriin asti kivääri 2000:lle. Tuuli semmonen 1-2 metriä sekunnissa. Siinä yks varusmiesalikersantti höpötti kokoajan jostain Spolliammunnoista ja .338 Lapuamagnumista. Oli opetellut jostain netistä tai alan lehdistä kaiken maailman kaavoja ja tekniikoita, joilla sitten brassaili. Juttujen sävy muistutti erehdyttävästi Rekyylin tekstiä. Puhetta jatkui tasasen puuduttavaan tahtiin. Seurailin sitä ammuntaa sivusta ja koitin arvioda matkoja piirumittauksella ja väsäsin tuliasemakorttia. Minulla oli katselukiikarit matkassa, ja kun aurinko paistoi, niin näki hyvin luodin lentoturbulenssin. Siinä siiten kuutioitiin kaverin kanssa matkoja kohdalle ja kerkesin katsoa miten se tuuli pyöri harjun alla siinä suolla.
Alkoi pikkuhiljaa tympäsemään, kun kyseinen alikessu (oikea äitin pikku tappaja) ei osunut kasivitosella ja kertoi isoon ääneen kuin paskoja vehkeitä kyseiset kiväärit on. Oli ampunut .338lla niin paljon, ettei enää osannut kasivitosella ampua. Kertoi miten janterin pelti kilahtaa kilometriin ja sitä rataa. Minulla oli sikäli hyvä tilanne, että aseeni kiikariin olin saanut aika hyvin ominaiskorjaukset eri matkoille, ja olin ampunut samana syksynä 775 metriinkin hyviä osumia kyseisellä aseella. Arvelin koittaa pistää jauhot suuhun paskahousulle.
Menin kaverini kanssa tuliasemaan ja kun tiesin, että kaveri osaa tähystää niin aloitin kaatamaan laikkaa lähimmistä maaleista. Siinä oli helppo vielä testailla tuulta kohdilleen. Mentiin jo kuudessasadassa eikä ollut vielä yhtään pummia, ja ryhdyttiin ampumaan sitten 800 metrin maalia. Sitä tuulta piti kytätä melko hyvin, ja että ase oli tuessa hyvin. Tilanne hermostutti: tupla tai kuitti.
Puristin laukauksen matkaan ja lentoaika kun oli reilu sekunti , niin se tuntui todella pitkältä. Ja niin vain laikka keijasi kenttään!
Ja se minun ”tähystäjä” teki saman perässä!
Sillä alikessulla kyllä naama vääntyi, kun se oli naureskellut meille vanhemmille ”huru-ukoille”. ”Kyllä tämä minusta ihan toimiva kivääri on tämä kasivitonen” totesin.
Eihän se tietenkään tiennyt että oltiin ”vähän reenattu” ammuntaa ja tunsimme aika hyvin aseittemme ominaisuudet.
Se alikessu jatkoi höpötystään sitten siitä kivääri kakstonnisesta ja 338 lapua magnumista, ja sen ylivertaisuudesta. Ase oli silloin uusi ja sitä ei monessa joukkoyksikössä ollut. Tämäkin yksittäiskappale oli lähinnä näytillä ja kokeiltavana. Kouluttaja kysyi haluttaisiko me ampua kaverin kanssa, vaikkei siitä joukkoyksiköstä oltukaan. Alikessu olikin ”spezialkommando” yksiköstä jossa kyseisiä kiväärejä oli. Pitihän se tietysti kokeilla. Suujarru pehmensi rekyylin lähes olemattomaksi ja kiikari oli ihan toiselta planeetalta. Kysyttiin kouluttajalta sitten ampuma-arvoja kauimmaiseen maailiin, että piruuttaan kokeillaan. Vetäistiin kaverin kanssa maali nurin eka laakilla, enempää ei sitten enää uskallettu ampua. Lopetettuani totesin sille alikessulle, että eiköhän se paskan puhuminen ala riittää tälle päivälle. Muun osaston säestäessä röhönaurulla.
On asioita joita ei opi kuin harjoittelemalla. Metsästystaito on juuri tällainen. Toiset panostaa hilavitkuttimiin, eikä se välttämättä osaamistasoa nosta. Riittää, että hallitsee käyttämänsä kaluston
Otetaan tuo kyseisen aviisin juttu ihan huumorilla, vaikkapa edellä kerrotun tapahtuman valossa tarkastellen. Itsellä muistui tuosta riistan jutusta Rekyyli mieleen, ja ainakin osittain samalla henkilöstöllä sitä ilmeisesti toimitetaan. Ja Rekyylin jutuista taas tamä takavuosien tapahtuma…
10:13
18.3.2008
OfflineOlavi kirjoitti:
Arto olikin kaivellut esiin näitä vanhoja juttuja joihin itsekin aiemmassa lausunnossani viittäsin seuraavasti…”Ylilyöntejä on varmaan tullut puolin jos toisinkin aikojen saatossa
mutta olisiko jo aika viisastua ja kehittää yhteistä asiaa järkevästi”???
Edelleen totean samaa….vieläkö näitä kaivellaan esiin uudelleen ja uudellleen ja samalla siten käytetään verukkeena uusille yhtä provosoiville jutuille..mielestäni harhaan mennään ja rajusti ja valitettavasti meidän kaikkien jousimetsästäjien kustannuksella.
Kuten totesin, ei ole tarkoitus lietsoa mitään jousityyppisotia. Tuli vain asiayhteydestä mieleen nämä vanhemmat, toisesta näkökulmasta vähän vastaavasti räväkkään tyyliin kirjoitetut jutut. Kaikissa näissä on kyse yksittäisten ihmisten mielipiteistä, joilla ei tarvitse olla sen laajempaa merkitystä harrastajakunnan keskuudessa, vaikka tuo taljajuttu nyt oikein painetussa lehdessä julkaistiiinkin. Onneksi osaamme kaikki ajatella omilla aivoillamme, joten miksipä liikaa hermoistuisimme yksittäisten ihmisten ehkä kärkevästikin esitetyistä mielipiteistä ja mieltymyksistä. Kysehän on lopulta vain yhteisen harrastuksen pienistä yksityiskohdista.
Itse en näkisi mitään syytä alkaa lietsoa vastakkainasettelua, koska ymmärrän täysin myös perinnejousen viehätyksen. Toisekseen se ei olisi minusta edes sopivaa, ottaen huomioon luottamustehtäväni harrastuksen parissa.
Uskoisin myös, että jäsenyys linjalla SJML/PML ei ole harrastajien keskuudessa yleisesti ottaen mitenkään ”politisoitunut” valinta.
1 Guest(s)
Log In
Register